2022-09-21 15:30 - 17:30

  IFA: 211

Przebijając szklany sufit. Zawodowe i naukowe doświadczenia polskich politolożek.

Moderator/rzy:

profil photo: Agata Włodkowska

dr hab. Agata Włodkowska, prof. AFiB Vistula
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Doktor habilitowana nauk społecznych w zakresie nauk o polityce (2014). Obszar badawczy: stosunki międzynarodowe na obszarze poradzieckim, polityka zagraniczna Polski, teoria stosunków międzynarodowych oraz problematyka gender w stosunkach międzynarodowych. Koordynatorka projektu Kobiety w polskiej politologii. Od diagnozy do współpracy (http://kobietywpolitologii.pl/).

prof. dr hab. Agnieszka Kasińska-Metryka
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Politolożka, badaczka przywództwa politycznego, problemów społeczno-politycznych współczesnej Hiszpanii oraz komunikowania interpersonalnego.

Panel otwarty

Coraz więcej naukowczyń obejmuje wysokie stanowiska na uczelniach. Coraz więcej z nas komentuje bieżące wydarzenia w mediach.  Konkurujemy ze sobą, a jednocześnie tworzymy sieci, współpracujemy, wspieramy się i wzajemnie polecamy.  Wokół nas powstaje coraz więcej stowarzyszeń i fundacji zrzeszających badaczki, ekspertki, a także pracujące na akademii matki. Obserwujemy również rosnącą, choć wciąż niewystarczającą, świadomość zasadności równej reprezentacji płci w debacie naukowej i publicznej. Możemy stwierdzić, że powoli, lecz konsekwentnie przebijamy szklany sufit.

Celem panelu jest dyskusja na temat sytuacji naukowej i zawodowej polskich politolożek oraz wyzwań i szans przed jakimi stajemy w dobie parametryzacji jednostek naukowych, pandemii oraz prób oddziaływania polityków na polską naukę oraz na polskie uczelnie. Celem panelu jest również porównanie doświadczeń politolożek oraz odpowiedź na pytanie co dalej? Jak wzmacniać środowisko polskich politolożek oraz polską politologię. 

Referaty:

dr Justyna Olędzka
Uniwersytet w Białymstoku

Znikanie kobiet w świecie polskiej nauki.

opis

W referacie przedstawione zostanie zjawisko „leaky pipeline”. Podjęta zostanie również próba odpowiedzi na pytania: jaka jest geneza tego zjawiska i czy istnieje jego polska odmiana.

dr hab. Katarzyna Zamorska, prof. UWr
Uniwersytet Wrocławski

Politolożki - polityczki - "zwykłe" kobiety

opis

W referacie szukam odpowiedzi na pytanie, czy jest miejsce na wzajemne oddziaływanie, inspirowanie przez kobiety zajmujące się naukowo analizą procesów zachodzących w  polityce a kobiety, które działają w sferze polityki. Jednak z punktu moich zainteresowań najważniejszym zagadnieniem będzie to, czy działania politolożek (teoria) i polityczek (praktyka) mają realne przełożenie na sytuację kobiet, które są potencjalnie „konsumentkami” ich działań w obszarze polityki społecznej państwa.

profil photo: Małgorzata Molęda-Zdziech

dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

O potrzebie kobiecej solidarności w świecie nauki w praktyce.

opis

W wystąpieniu podejmę problem konieczności "kobiecego wspierania się" w świecie nauki w Polsce. Bez konsekwentnego budowania mechanizmów kobiecej solidarności (przekładających się na konstruktywne wsparcie i budowanie koalicji wyborczych)- instytucje (nauki) nie zmienią się same z siebie. Potrzebują bodźca z zewnątrz (np. regulacje czy zalecenia płynące z instytucji europejskich) oraz działań z wewnątrz, podejmowanych przez naukowczynie i naukowców, na rzecz zmian systemowych. Zjawisko "syndromu królowej pszczół" trzyma się mocno (por. N. Kosakowska-Berezecka, M. Żadkowska, Raport 20 lat dla kobiet w nauce, 2020, dla Fundacji l'Oreal). Często poparcie dla różnorodności jest deklaratywne (83 proc. stypendystek Programu L'Oreal uważa, że "różnorodność w zespołach naukowych zwiększa innowacyjność", ale  jedynie 27 procent z nich dba o parytety płci planując konferencje naukowe, a co piąta z nich "dba o perspektywę płci planując badania naukowe" (por. op. cit). 

Ostatnie wybory rektorskie pokazały, że zmiana jest możliwa. Po raz pierwszy na wielu uczelniach funkcję rektorki sprawują kobiety. To krok w dobrym kierunku. Innym  przykładem jest  Polska Akademia Nauk (prezes +5 wiceprezesów mężczyzn). Szczegółówe dane (ilościowe i jakościowe, m.in. wynikające  z "obserwacji uczestniczącej") zostaną przedstawione.