2022-09-22 14:30 - 16:30

  IFA: 114

Oblicza i wymiary (dez)integracji we współczesnej Europie - cz. 1

Moderator/rzy:

dr hab. Małgorzata Michalewska-Pawlak
Uniwersytet Wrocławski

Europeistka, pracuje w Katedrze Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego.

dr hab. Monika Klimowicz, prof. UWr
Uniwersytet Wrocławski

Panel otwarty

Współczesna Europa  jest obszarem współpracy i konfliktów, które na przestrzeni wieków ukształtowały jej specyfikę kulturową, społeczną, ekonomiczną i polityczną.  Badania naukowe procesów integracyjnych, zachodzących w Europie zachodniej po II wojnie światowej, zaowocowały wielością koncepcji teoretycznych dotyczących wyjaśniania przyczyn, skutków i dynamiki tych procesów. Obecnie coraz więcej uwagi poświęca się analizie procesów dezintegracji, które występują na kontynencie europejskim. Dlatego chciałybyśmy zaprosić uczestników kongresu do dyskusji nad wymiarami procesów integracyjnych i dezintegracyjnych zachodzących we współczesnej Europie, obejmujących zarówno aspekty polityczne, ekonomiczne, społeczne, kulturowe, jak również terytorialne, odnoszące się do państw, narodów, regionów, wspólnot lokalnych, organizacji międzynarodowych, aktorów gospodarczych i społecznych. Chcemy dokonać pogłębionej refleksji nad uwarunkowaniami przebiegu procesów integracyjnych i dezintegracyjnych w Europie, które współistnieją na różnych poziomach, od lokalnego do ponadnarodowego, powodując z jednej strony chaos w relacjach między aktorami biorącymi udział w tych procesach, z drugiej, przyczyniając się do narodziny nowych porządków i ładów politycznych, często trudnych do identyfikacji, opartych na zróżnicowanej konstelacji interesów i wartości. Tematy przewodnie panelu oscylować będą wokół podejść teoretycznych, determinant procesów integracji i dezintegracji, przemian władzy politycznej w warunkach integracji i dezintegracji, znaczenia polityk publicznych w procesach integracji i dezintegracji na różnych poziomach terytorialnej organizacji politycznej, relacji Europy z "resztą świata" w kontekście realizacji interesów zewnętrznych oraz współpracy i konfliktu.

Referaty:

dr hab. Tomasz Czapiewski, prof. US
Uniwersytet Szczeciński

Kształtowanie się systemu politycznego Szkocji w kontekście pandemii i rosyjskiej agresji na Ukrainę

opis

Od końca XX wieku można dostrzec proces usamodzielniania się szkockiego systemu politycznego, opartego m.in. na powstaniu nowych dewolucyjnych instytucji szkockich oraz wyodrębnionego subsystemu partyjnego. Oś sporów politycznych w Szkocji przebiegała głównie wokół kwestii konstytucyjnych - poparcia lub sprzeciwu wobec niepodległości Szkocji. Uzupełniający charakter miał spór dotyczący członkostwa w Unii Europejskiej (UE), choć z biegiem czasu oba te podziały zaczęły przebiegać równolegle. Mimo wieloletniej dominacji wyborczej oraz instytucjonalnej Szkockiej Partii Narodowej w Szkocji, kolejne referendum niepodległościowego i powrotu Szkocji do UE było mało prawdopodobne. Celem referatu jest wyjaśnienie procesów mających miejsce w systemie politycznym Szkocji w kontekście dwóch kluczowych wydarzeń ostatnich dwóch lat - światowej pandemii COVID-19 oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę. Analiza będzie dotyczyła w głównej mierze: działań instytucji szkockich, apelu programowego szkockich partii politycznych, treści dyskursu i ewentualnych zmian postaw opinii publicznej w Szkocji oraz próby prognozy w kontekście niepodległości Szkocji.

dr hab. Małgorzata Michalewska-Pawlak
Uniwersytet Wrocławski

Autorytet władzy Unii Europejskiej jako organizacji ponadnarodowej w świetle wybranych teorii integracji europejskiej.

opis

Przedmiotem analizy zaprezentowanej w ramamch wystapienia konferencyjnego będzie wyjaśnienie fenomenu autorytu władzy politycznej Unii Europejskiej jako organizacji ponadnnarodowej, w kontekście założeń zawartych w wybranych teorii integracji europejskiej. Ponadnarodowość systemu politycznego Unii Europejskiej oznacza, że państwa narodowe utraciły monopol instytucji, które jako jedyne mają wpływ na sprawowanie władzy i zarządzanie sprawami publicznymi (Ruszkowski, 2010). Delegowanie kompetencji przez państwa na instytucje ponadnarodowe i ich ponowne rozdysponowanie pomiędzy organy UE powoduje, że władza sprawowana jest częściowo przez podmioty nie posiadające demokratycznej legitymizacji. O ile autorytet władzy politycznej państwa demokratycznego zakorzeniony jest w doktrynie suwerrenności ludu o tyle zasada ta nie znajduje bezpośredniego zastosowania do wyjaśnienia autorytetu władzy organizacji ponadnarodowej. Dlatego tematyka referatu koncentruje się wokół wybranych teorii integracji europejskiej w poszukiwaniu teoretycznego uzasadnienia autorytetu politycznego władzy ponadnarodowej.

prof. dr hab. Janusz Ruszkowski
Uniwersytet Szczeciński

Dezintegracyjny wymiar zróżnicowanej integracji

opis

Głównym dylematem zróżnicowanej integracji (differentiated integration - DI) jest to, że ma ona zarówno potencjał prointegracyjny jak i dezintegracyjny, bowiem ingeruje ona w procesy integracyjne i potrafi je zmieniać progresywnie i regresywnie. Rozpiętość skutków zróżnicowanej integracji lokuje ją z jednej strony blisko ryzyka fragmentacji i wykluczenia (spill-back) oraz ryzyka powstania równoległych rozwiązań instytucjonalnych lub rozwiązań wręcz sprzecznych z ideą i prawem UE (heterogeniczny potencjał DI) prowadzących do dezintegracji, a z drugiej strony daje szansę na nowe korzyści i pożądane efekty, które dotąd były nieosiągalne oraz na wzmocnienie zasad i wartości UE (spill-over), a co za tym idzie na pogłębienie integracji (homogeniczny potencjał DI) i zainicjowanie nowych zakresów integracyjnych.

dr Marcin Wałdoch
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Wizje Europy w myśli politycznej identytarian

opis

W trakcie wystąpienia zaprezentowana zostanie myśli polityczna identytarian. Przede wszystkim myślicieli i aktywistów, takich jak: Guillaume Faye, Martin Sellner, i in. ze szczególnym uwypukleniem wizji Europy w ich myśli politycznej. Myśliciele ci, będący podglebiem intelektualnym dla prawicowych ruchów ekstremistycznych prezentują alternatywną przyszłość kontynentu, który zostanie zjednoczony kulturowo, choć jednocześnie będzie zdezintegrowany politycznie.