2022-09-22 09:00 - 10:30

  IFA: 111

Wybory w czasie pandemii. Doświadczenia, dylematy i wyzwania.

Moderator/rzy:

profil photo: Magdalena Musiał-Karg

prof. dr hab. Magdalena Musiał-Karg
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Magdalena Musiał-Karg – Specjalizuje się w badaniach nad demokracją bezpośrednią i wykorzystaniem nowych technologii w systemach demokratycznych, szczególnie procesach wyborczych (e-voting). Prodziekan WNPiD UAM, Wiceprezes PTNP, Wiceprzewodnicząca Komitetu Badawczego IPSA "Political Communication", Prezes Ośrodka Badań i Edukacji Europejskiej, członek Komitetu Nauk Politycznych PAN. Autorka wielu publikacji naukowych w Polsce i zagranicą. Kierownik i wykonawca w wielu projektach badawczych.

Panel otwarty

Pandemia COVID-19 zakłóciła funkcjonowanie praktycznie każdego wymiaru życia społecznego. Zasady izolacji i dystansu społecznego stały się wyzwaniem również dla współczesnych demokracji, co szczególnie widoczne było w kontekście wyborów, które przeprowadzane były w czasie pandemii. Niespotykany wcześniej zasięg zagrożenia zdrowia publicznego pokazał, że organizacja i przeprowadzenie demokratycznych i bezpiecznych dla zdrowia obywateli wyborów może być przedsięwzięciem niezwykle wymagającym, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwym. Pandemia pokazała, że wiele państw nie ma odpowiednich regulacji prawnych, a także nie funkcjonują tam alternatywne metody głosowania, umożliwiające przeprowadzenie wyborów z zapewnieniem dystansu społecznego i bez narażenia zdrowia i bezpieczeństwa zarówno wyborców, jak i członków komisji wyborczych. Istotnym wyzwaniem stało się także zagwarantowanie, by wybory w czasie pandemii spełniały standardy demokratyczne. 

Panel stanowi reakcję na niespodziewane i niespotykane dotąd utrudnienia w przeprowadzeniu bezpiecznych i spełniających demokratyczne kryteria wyborów w czasie pandemii. Panel będzie sposobnością do wymiany opinii i poglądów oraz prezentacji wyników badań na temat szeroko rozumianej problematyki wyborów oraz prawa wyborczego, a w szczególności standardów i gwarancji demokratycznych wyborów, zachowań wyborczych, praktyki stosowania prawa wyborczego, głosowania zdalnego oraz zagrożeń procesu wyborczego, czy bezpieczeństwa wyborów.

Referaty:

dr hab. Tomasz Czapiewski, prof. US
Uniwersytet Szczeciński

Wbrew pandemicznym trendom. Zmiany w systemie organizacji wyborów w Wielkiej Brytanii w świetle Elections Act 2022

opis

W Wielkiej Brytanii ograniczenia pandemiczne doprowadziły do znaczącego opóźnienia zaplanowanych wyborów powszechnych - w przypadku wyborów samorządowych o dokładnie rok. Ostatecznie wybory zostały przeprowadzone w relatywnie bezpieczny i efektywny sposób, bez istotnych zmian na poziomie legislacyjnym ani wprowadzania nowych metod głosowania, w oparciu głównie o rekomendacje dotyczące prowadzenia kampanii i sposobu organizacji wyborów. W kontekście przygotowań do przełożonych wyborów powróciła jednak dyskusja o możliwych nadużyciach w brytyjskim procesie wyborczym, czego ostateczny efektem jest uchwalenie Elections Act 2022 (proces ustawodawczy trwał od czerwca 2021 r. do kwietnia 2022).  Wiele obecnych w ustawie zmian może powodować ograniczenie liczby uprawnionych do głosowania z powodu problemów z identyfikacją tożsamości. Pojawiły się również zastrzeżenia dotyczący niezależności Komisji Wyborczej.  Celem referatu będzie analiza i ocena przeprowadzonych zmian w świetle istniejących standardów.

dr hab. Marcin Rachwał, prof. UAM
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Rola alternatywnych procedur głosowania w czasie pandemii

opis

Okres pandemii, charakteryzujący się znacznym ograniczeniem kontaktów społecznych, stanowił duże wyzwanie w kontekście spełnienia standardów wyborów demokratycznych. Jednym z problemów było takie zorganizowanie wyborów, aby odbyły się one z zachowaniem zasad prawa wyborczego. Celem wystąpienia będzie przedstawienie istoty i znaczenia alternatywnych procedur głosowania w kontekście spełnienia owych zasad. 

profil photo: Rafał Miszczuk

mgr Rafał Miszczuk
Uniwersytet Szczeciński

Członkowie Obwodowych Komisji Wyborczych – fundament czy słaby punkt systemu organizacji wyborów w Polsce?

opis

Realizacja zadań przez członków obwodowych komisji wyborczych jest kluczowa dla każdego rodzaju wyborów powszechnych zarówno w zakresie przeprowadzenia głosowania, jak i ustalenia jego wyników. Nieprawidłowości w pracy członków komisji mogą budzić wątpliwości co do przebiegu głosowania oraz opóźnić ogłoszenie wyników.

Od wielu lat toczy się dyskusja o potencjalnych reformach modelu obsady obwodowych komisji wyborczych. Pojawiają się postulaty odejścia od modelu opartego na osobach zgłaszanych przez komitety wyborcze bez żadnej realnej weryfikacji; alternatywną propozycją jest system mieszany.  Wówczas istotna część członków komisji (np. połowa) pochodzi ze stałego korpusu osób zgłaszanych wcześniej przez komitety, które byłyby regularnie szkolone – analogicznie do urzędników wyborczych.  

Komisje składające się z członków przechodzących regularne szkolenia pomiędzy akcjami wyborczymi nie tylko usprawniłyby proces wyborczy, ale też ograniczyłyby liczbę nieprawidłowości ze strony komisji w dniu wyborów. W skrajnych przypadkach mogłoby to skutkować np. pozbawieniem wyborcy prawa głosu.

Problem z powołaniem i działalnością obwodowych komisji wyborczych widoczny był w czasie pandemii koronawirusa w 2020 roku. Masowa rezygnacja kandydatów do komisji wyborczych, zgłaszanie przypadkowych osób do pracy w komisjach, rzutowały na sprawność i jakość tych prac. Brak jakiejkolwiek sankcji za rezygnację z pracy w OKW nawet w dniu głosowania, destabilizował jej funkcjonowanie.

Celem referatu będzie próba przedstawienia typologii różnych modeli naboru członków komisji stosowanych na świecie, ze wskazaniem rekomendacji wartych rozważenia na gruncie polskiego modelu wyborczego z uwzględnieniem sytuacji kryzysowych.

dr hab. Elżbieta Lesiewicz, prof. UAM
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

dr Martinas Malużinas
Uniwersytet Szczeciński

Rola alternatywnych metod głosowania w wyborach przeprowadzonych w czasie pandemii. Przykład Czech i Litwy

dr Krzysztof Duda
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Rola i znaczenie mediów społecznościowych w kampanii wyborczej na urząd Prezydenta RP w 2020 roku

opis

Wybory prezydenckie w Polsce w 2020 roku zarządzone zostały po tym, jak w efekcie sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19 niemożliwe było odbycie się głosowania w pierwotnie zakładanym terminie, tj. 10 maja 2020 roku. Ostatecznie zdecydowano, iż głosowanie zorganizowane zostanie 28 czerwca 2020 roku, a ewentualna druga tura – 12 lipca 2020 roku. Interesujące jednak wydaje się przeanalizowanie sposobu komunikacji kandydatów z wyborcami w okresie poprzedzającym wybory. Ze względu na pandemię niemożliwe było zorganizowanie „klasycznej” kampanii wyborczej – znacząca jej część przenieść się musiała do Internetu. Istotną rolę odebrały tu przede wszystkim media społecznościowe. Rozważania nad ich wykorzystaniem w polityce przeprowadzane są powszechnie w przypadku innych kampanii wyborczych, zwłaszcza odbywających się w USA, jednak rzadziej analizuje się to w przypadku Polski. Zastanowić się zatem warto, czy był to istotny sposób kontaktu z potencjalnymi wyborcami oraz z których mediów (i w jaki sposób) skorzystano. Wyniki badań w tym zakresie zaprezentowane zostaną w niniejszym wystąpieniu

profil photo: Bartłomiej Michalak

dr hab. Bartłomiej Michalak, prof. UMK
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Zagrożenia dla demokratyczności wyborów w czasie pandemii

opis

Celem wystąpienia będzie zwrócenie uwagi na szereg problemów i zagrożeń związanych z przeprowadzaniem demokratycznych wyborów w okresie pandemii koronawirusa, ze szczególnym uwzględnieniem polskich wyborów prezydenckich z 2020 r. Analiza zostanie przeprowadzona w oparciu o podstawowe zasady prawa wyborczego i jak sytuacja pandemiczna wpływa na ich przestrzeganie i realizację w praktyce.