2022-09-21 15:30 - 17:30

  IFA: 212

Polityka graniczna UE w dobie pandemii

Moderator/rzy:

dr Anna Szachoń-Pszenny
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Anna Szachoń-Pszenny, doktor nauk prawnych, adiunkt, Instytut Nauk o Polityce i Administracji, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Autorka blisko 50 publikacji z zakresu prawa UE, szczególnie dotyczących współpracy Schengen, w tym monografii: Acquis Schengen a granice wewnętrzne i zewnętrzne Unii Europejskiej, Poznań 2011. Szczególne zainteresowania dotyczą rozwoju acquis Schengen i strefy Schengen, zarządzania granicami zewnętrznymi UE oraz PWBiS.

Panel otwarty

Polityka graniczna UE uległa w ostatnim czasie istotnym zmianom i stanęła w obliczu nowych wyzwań związanych z pandemią covid-19. Unia Europejska musiała zmodyfikować zintegrowane zarządzanie granicami ( EU IBM) wprowadzając nowe instrumenty na poziomie ponadnarodowym. Jednocześnie państwa członkowskie z jednej strony muszą na bieżąco się do nich dostosowywać, a z drugiej korzystają z dostępnych im środków przewidzianych m. in. Kodeksem Granicznym Schengen. W praktyce budzi to wiele wątpliwości w wymiarze politycznym, prawnym, administracyjnym, gospodarczym , społecznym i wielu innych. Podczas panelu będą przedstawione referaty w szeroko pojętej tematyce dotyczącej tych zagadnień oraz zostanie przeprowadzona szczegółowa dyskusja w tych dziedzinach.

Referaty:

profil photo: Agnieszka Zaręba

dr Agnieszka Zaręba
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Pandemia COVID-19 jako wyzwanie w kontekście polityki granicznej, ale i nie tylko

opis

Pandemia COVID-19 stała się nowym wyzwaniem dla podmiotów stosunków międzynarodowych, swego rodzaju elementem nieuknionych zmian nie tylko w sferze życia codziennego, ale i zawodowego milionów ludzi na całym świecie. W znaczący sposób wpłynęła i nadal wpływa na kształtowanie kryzysu gospdarczego, załamania łańcuchów dostaw, przewartościowania polityki państw. Analiza będzie miała charakter teroretyczny, bardziej rozpoznania materiału badawczego jeżeli chodzi o potraktowanie pandemii jako czynnika zmian międzynarodowych w kontekście między innymi polityki granicznej. 

dr Aneta Bąk-Pitucha
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Społeczno-kulturowe aspekty pogranicza w kontekście wojny w Ukrainie

opis

Problematyka relacji społeczno-kulturowych na pograniczach państwowych podejmowana jest dość często w zakresie historycznych, ale także współczesnych stosunków polsko-niemieckich i relacji na wschodnim pograniczu Polski. Badania regionów przygranicznych prowadzono dotychczas z perspektywy mieszkańców miast, zaniedbując specyfikę obszarów wiejskich. W badaniach dotyczących aspektów społeczno-kulturowych pogranicza warto zwrócić uwagę zarówno na takie aspekty relacji ponadgranicznych jak wymiana handlowa czy wpływy polityczne, ale także na istotne kwestie, choć często marginalizowane, np. kulturę regionalną czy tożsamość narodową. Na pograniczach kwestia tożsamości jest wypadkową społecznych i kulturowych wpływów, co sprawia, że dla mieszkańców granica państwowa ulega przesunięciu. Jednym z determinantów tzw. tożsamości regionalnej jest język regionalny czy gwara, którą posługuje się ludność pogranicza. Jednym z pytań badawczych, w kontekście rozważań dotyczących aspektów społeczno-kulturowych pogranicza, jest zagadnienie języka regionalnego. Czy może stanowić formę komunikacji ponadgranicznej?

profil photo: Maciej Cesarz

dr hab. Maciej Cesarz
Uniwersytet Wrocławski

Funkcjonowanie systemu Schengen w dobie pandemii w kontekście teorii dezintegracji Unii Europejskiej

opis

Wiosną 2020 r. w wysiłkach na rzecz walki z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID na pierwszy plan wysunęły się instrumenty polityki granicznej a państwa członkowskie Unii Europejskiej wprowadziły daleko posunięte ograniczenia mobilności międzypaństwowej zarówno na wewnętrznych, jak i zewnętrznych granicach strefy Schengen. Wraz z nadejściem drugiej fali wirusa ograniczenia ponownie nabrały tempa, chociaż państwa członkowskie w większości nie przywróciły kontroli granicznych ani nie wdrożyły zakazów podróży. W wystąpieniu (referacie) dokonano przeglądu środków podjętych przez państwa członkowskie i instytucje UE w dziedzinie zarządzania granicami w kontekście teorii dezintegracji Unii Europejskiej. Analiza skoncentrowana jest na zmianach w postrzeganiu granic oraz roli poszczególnych aktorów w procesie ich zamknięcia a następnie ponownego otwarcia. Wskazano przede wszystkim na ograniczony wpływ ponadnarodowych instytucji i instrumentów w dobie kryzysu COVID, mimo że istniały możliwości ich zastosowania. Zamiast tego tendencje odśrodkowe uwypukliły przywiązanie do formuły międzyrządowej, do której państwa członkowskie powracają na ogół w czasie kryzysu.

dr Tomasz Godlewski
Uniwersytet Warszawski

Postrzeganie migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd przez przedstawicieli społeczności lokalnej (wójtów i sołtysów) gmin wchodzących w skład strefy stanu wyjątkowego.

opis

Podstawą wystąpienia będzie analiza wyników badania ilościowego przeprowadzonego na próbie przedstawicieli społeczności lokalnych (sołtysi, wójtowie, itd.) 183 obrębów ewidencyjnych objętych stanem wyjątkowym (obszary przygraniczne z Białorusią). Badanie dotyczyło postaw wobec migrantów, oceny działań władz i mieszkańców.

Dodatkowo referat zostanie wzbogacony wnioskami płynącymi z badania jakościowego przeprowadzonego wśród księży katolickich i prawosławnych dotyczącego percepcji migrantów oraz oceny działań pomocowych (także ze strefy).

dr Anna Szachoń-Pszenny
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Instrumenty graniczne państw i UE stosowane w pandemii

opis

Referat stanowi odpowiedź naukową na skutki jednego z największych kryzysów w UE, jaki spowodowała pandemia koronawirusa i jej wpływu na zasady przekraczania granic.  Poszukiwanie równowagi między wolnością, jaką gwarantuje swobodny przepływ osób a bezpieczeństwem zdrowotnym „obszaru bez granic” stanowi duże wyzwanie, które powinno być realizowane przy uwzględnieniu wieloaspektowości zintegrowanego zarządzania granicami Unii (EU IBM) również w sytuacji postpandemicznej. Istotne  w tym zakresie jest  wskazanie na nowe instrumenty EU IBM wprowadzone w warunkach pandemii i przyjmowane na poziomie państw członkowskich (w oparciu o Kodeks Graniczny Schengen) oraz działania instytucji unijnych, w tym kontrowersyjny unijny certyfikat covid. Tematyka referatu obejmuje pogłębioną analizę wpływu covid-19 na bezpieczeństwo granic UE oraz perspektywy rozwoju zintegrowanego zarządzania granicami zewnętrznymi Unii w rzeczywistości postpandemicznej.