2022-09-22 09:00 - 10:30

  IFA: 114

Globalne Południe w stosunkach międzynarodowych - cz. 1

Moderator/rzy:

profil photo: Andrzej Polus

dr hab. Andrzej Polus, prof. UWr
Uniwersytet Wrocławski

Andrzej Polus. profesor nadzwyczajny w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor ponad 70 publikacji i artykułów naukowych. Kierownik lub wykonawca 14 projektów badawczych, w ramach których prowadził badania terenowe m.in. w: RPA, Ghanie, Namibii, Zambii, Botswanie, Ugandzie, Tanzanii, Zimbabwe. Jego zainteresowania badawcze dotyczą między innymi: teorii stosunków międzynarodowych, zagadnienia klątwy surowcowej, współczesnego multilateralizmu.

Panel otwarty

Celem panelu jest dyskusja nt. postępującej marginalizacji Globalnego Południa w stosunkach międzynarodowych. W trakcie panelu prezentowane mogą być zarówno studia przypadku jak i referaty teoretyczne. Wśród (otwartego katalogu) zagadnień, które są planowane do poruszenia podczas dyskusji znajdują się:

- deindustrializacja Globalnego Południa;

- nędza refleskji toertycznej nt. Globalnego Południa w stosunkach międzynarodwych;

- wzrost nierówności;

- nowa teoria dependencji;

- rola starych i nowych mocarstw (znacznie Chin i rywalizacji z państwami Zachodu);

- usytuowanie państw Globalnego Południa w międzynarodowym podziale pracy.

Referaty:

profil photo: Łukasz Fijałkowski

dr Łukasz Fijałkowski
Uniwersytet Wrocławski

Wyzwania implementacji teorii sekurytyzacji w badaniach bezpieczeństwa na obszarze Globalnego Południa

opis

W referacie przedstawione zostaną problemy implementacji podejść teoretycznych włączanych w nurt krytycznych studiów nad bezpieczeństwem w badaniach problematyki bezpieczeństwa międzynarodowego państw Globalnego Południa. Główna uwaga skupiona zostanie na teorii sekurytyzacji zaliczanej do dyskursywnych podejść do bezpieczeństwa i prób jej zastosowania w analizie w kontekście azjatyckim i afrykańskim. W celu omówienia wzmiankowanej problematyki bardziej szczegółowo omówione zostaną wybrane zagadnienia dotyczące m.in. roli kwestii praktyki bezpieczeństwa, języka, systemu politycznego. Referat oparty będzie na krytycznym przeglądzie literatury oraz dotychczas przeprowadzonych badaniach.

prof. dr hab. Jacek Knopek
Politechnika Koszalińska

Polityka PRL wobec Afryki

opis

1. Polityka Polski Ludowej wobec kontynentu afrykańskiego była odzwierciedleniem celów realziowanych w stounku do krajów rozwijających się. 2. W polityce tej wyróżnić można cztery podokresy: braku określenia politycznego 1944-1956, pragmatycznego zaangażowania politycznego 1956-1970, podtrzymanie pragmatycznego zaangażowania 1970-1981,  falowania zaangażowania politycznego 1981-1989. 3. W polityce tej nastąpił podział uwzględniający trzy grupy państw: zorientowanych socjalistycznie, politycznie i ideologicznie niezaangażowanych, o orientalicji kapitalistycznej badź rasistowskiej.

dr hab. OKSANA VOYTYUK
Uniwersytet w Białymstoku

Polityka energetyczna Algierii w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej

opis

Wojna rosyjsko ukraińska zmusiła wiele państw świata zarówno eksporterów jak i importerów przejrzeć się własnym politykom energetycznym oraz kierunkom jej rozwoju w najbliższej przyszłości. Wprowadzenie embarga na rosyjskiej surowce energetyczne przez UE, zmusiło państwa-członkowskie szukać  dodatkowych wolumenów ropy i gazu w innych regionach świata. Od czasu odkrycia ropy i gazu w algierskiej Saharze, kraj ten stał się ważnym źródłem dostaw gazu do Unii Europejskiej. W XXI wieku, korupcja, brak gruntownych reform i zmian w polityce energetycznej na poziomie ustawodawczym spowodowały spadek produkcji gazu ziemnego w Algierii. Ponadto, kryzys ukraiński z 2014 roku, który skutkował obniżeniem cen ropy naftowej i gazu oraz pandemia covid-19, która pogorszyła sytuacje ekonomiczną w kraju, skutkowały odpływem inwestycji i obniżeniem poziomów wydobycia ropy naftowej i gazu. Unia Europejska, która obecnie znalazła się w trudnej sytuacji rozpoczęła negocjacje z Algierią w sprawie zwiększenia wolumenów wydobycia i tym samym eksportu gazu na rynki europejskie oraz zapowiada wzrost inwestycji w rozwój sektor węglowodorowy. Celem wystąpienia jest przedstawienie stanowisk UE i Algierii w kontekście współpracy energetycznej oraz zarysowanie perspektyw z uwzględnieniem możliwości rozbudowy oraz wznowienia już istniejącej infrastruktury energetycznej. Ponadto, spróbuję ocenić czy zacieśnienie współpracy w sektorze energetycznym w UE, wpłynie na rosyjsko-algierskie relacje, które są mają dawną tradycje jeszcze od czasów ZSRR.