2022-09-23 09:00 - 10:30

  IFA: 114

Europejski Zielony Ład to utopia czy realny cel do osiągnięcia? - cz. 1

Moderator/rzy:

dr Joanna Rosłon-Żmuda
Uniwersytet Gdański

Pracownik Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego . W obszarze moich zainteresowań leżą zagadnienia związane z międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi ,zwłaszcza przepływy kapitałowe, migracje, rozwijanie zielonych źródeł energii oraz procesy integracyjne i dezintegracyjne w gospodarce światowej.

Panel otwarty

Zielony Ład  został przedstawiony w grudniu 2019 r.  jako plan działania Komisji Europejskiej na rzecz osiagniecia przez Unię Europejską neutralnosci klimatycznej do 2050 roku. Plany  przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej czy obniżenie emisyjności sektora energii stanowią olbrzymie wyzwanie dla wielu państw Unii. Czy realizacja tego celu w tak krótkim czasie będzie  możliwa? Czy unijne  wsparcie finansowe  zniweluje wystarczajaco koszty transformacji energetycznej także te społeczne? Pytań o to czy wdrażanie tej strategii zakończy sie sukcesem jest bardzo wiele.

Referaty:

dr hab. Tomasz Kubin, prof. UŚ
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Wpływ wojny na Ukrainie na realizację Europejskiego Zielonego Ładu

opis

Europejski Zielony Ład to jedno z najambitnieszych przedsięwzięć UE. Jego założenia i realizacja wpłyną - bezpośrednio lub pośrednio - na niemal wszystkie dziedziny życia społeczengo, w tym na politykę i gospodarkę. Kolejna faza wojny na Ukrainie (od 24 lutego 2022 r.) i jej następstwa spowodowały, że zdaniem niektórych realizację EZŁ należy zawiesić a według innych - wręcz przeciwnie - przyspieszyć.

Celem referatu jest identyfikacja i analiza następstw wojny na Ukrainie, w tym przede wszystkim jej fazy, która zaczęła się 24 lutego 2022, na realizację Europejskigo Zielonego Ładu. W tym celu wskazane zostaną te aspekty i cele EZŁ, na które wojna i jej nastepstwa będą mieć największy wpływ. Następnie zostaną one poddane analizie w kontekście tego, jaki wpływ na ich realizację będzie mieć wojna na Ukrainie i jej następstwa (sankcje nałożone na Rosję, ograniczenia w podaży artykułów rolnych i surowców naturalnych, w tym energetycnych, zmiany cen na rynkach światowych itp.).  

dr Joanna Rosłon-Żmuda
Uniwersytet Gdański

Wpływ wojny w Ukrainie na transformację energetyczną w Unii Europejskiej

opis

Wojna w Ukrainie zmieniła plany prowdzenia polityki energetycznej w wielu europejskich stolicach i paradoksalnie może  wpłynąc na przyspieszenie transformacji energetycznej w Europie.Postępujące w szybkim tempie zmiany klimatyczne i degradacja środowiska to najistotniejsze wyzwania współczesnego świata i tym samym - zagrożenie dla Europy. Powstrzymanie  zmian klimatycznych wymaga radykalnych, szeroko zakrojonych i wdrażanych w dużej skali działań. Własnie takie zostały przyjęte w nowej strategii rozwoju gospodarczego UE pod nazwą Europejskiego Zielonego Ładu. Najważniejszym celem Zielonego Ładu jest przebudowa gospodarki, która pozwoli najpóźniej do 2050 r. zredukować emisje gazów cieplarnianych w Europie do poziomu zero netto i osiągnąć neutralność klimatyczną. W tym kontekście transformacja energetyczna jest kluczowym elementem strategii w dązeniu do osiagniecia wyznaczonych celów klimatycznych.

profil photo: Katarzyna Dośpiał-Borysiak

dr hab. Katarzyna Dośpiał-Borysiak
Uniwersytet Łódzki

Europejskie metropolie wobec Europejskiego Zielonego Ładu

opis

Europejski Zielony Ład jest bez wątpienia konstruktem politycznym i gospodarczym nakierowanym na zreformowanie i zasadnicze wzmocnienie krajowych polityk klimatycznych. Niebagatelną rolę w procesie owej transformacji muszą przyjąć również europejskie metropolie, jako bieguny rozwojowe i populacyjne, huby technologiczne i przemysłowe.

Celem wystąpienia będzie zbadanie, jak nowe ramy polityki klimatycznej nakreślone w ramach Europejskiego Zielonego Ładu przełożyły się na miejskie programy walki ze zmianami klimatu, bądź też adaptacji do nich. Główne pytania badawcze będą oscylowały wokół problemu czy po 2019 r. władze wybranych miast dokonały zmian dotychczasowych polityk i strategii pod kątem założeń Zielonego Ładu Unii Europejskiej, a następnie ewentualnie jakie główne obszary działań ulegały transformacji. Analiza porównawcza pozwoli wskazać które elementy nowych regulacji najszybciej ulegają implementacji na poziomie lokalnym.  

dr hab. Justyna Miecznikowska
Uniwersytet Warszawski

Europejski Zielony Ład a realizacja Wspólnej Polityki Rolnej

opis

Założenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz unijnych strategii (w tym „od pola do stołu” oraz „na rzecz ochrony bioróżnorodności”) determinują w istotnym stopniu dalekosiężne zmiany w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Istotnym wyzwaniem w realizacji celów klimatycznych i prośrodowiskowych w ramach EZŁ jest niska akceptacja społeczna dla zmian w polityce rolnej ze strony rolników i producentów rolnych oraz mała skłonność do ponoszenia nakładów związanych z ekologizacją rolnictwa oraz reorientacją produkcji powiązaną z warunkowością dopłat. Udzielona zostanie odpowiedź na pytanie, jakie argumenty przeciwko EZŁ i zmianom w ramach WPR formułowane są przez rolników/ organizacje rolnicze z Polski a jakie przez rolników/ organizacje rolnicze ze starych państw czy obawy są wspólne, czy też są pochodną sytuacji gospodarczo-społecznej rolników oraz kondycji rolnictwa w danym państwie.  Referat koncentrować się będzie zarówno na wskazaniu powodów obaw rolników dla założeń EZŁ w rolnictwie jak i przedstawieniu  preferowanego przez rolników kierunku zmian w ramach WPR (uwzględniającego stopniową realizację celów prośrodowiskowych).