2022-09-22 17:00 - 19:00

WPAiE: 407 A

Migracje jako wyzwanie, szansa i zagrożenie dla państw i ich społeczeństw - cz. 2

prof. dr hab. Anna Potyrała
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Politolog, prawnik, pracuje w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Specjalizuje się w prawie międzynarodowym publicznym i stosunkach międzynarodowych. Prowadzi badania z zakresu międzynarodowego sądownictwa karnego oraz niedobrowolnych migracji, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki uchodźstwa i kryzysów migracyjnych.

Panel zamknięty

Zjawisko migracji, choć towarzyszy nam od zarania dziejów, to w XXI wieku nabrało szczególnego znaczenia. Jego skutki są obecnie jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją państwa doświadczające napływu imigrantów. Ma to związek z tym, iż przemieszczenia ludności o odmiennym pochodzeniu, języku czy religii wywołują zmiany o charakterze politycznym, społecznym, ekonomicznym i kulturowym w państwie przyjmującym.

Podczas dwóch części panelu analizie poddane zostaną zarówno przyczyny migracji i ich skutki: dla państw przyjmujących, jak i wysyłających. Uwaga skierowana zostanie na polityki migracyjne, w tym też integracyjne, które w XXI wieku  zrewidowane są przez wiele państw. Rozważaniom poddana zostanie aktywność UE w zakresie migracji i azylu oraz zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa państw i ich obywateli w kontekście ruchów migracyjnych.

dr hab. Norbert Honka, prof. UO
Uniwersytet Opolski

Tendencje i uwarunkowania migracji do Polski i Niemiec oraz ich wpływ na społeczności lokalne

dr hab. Ewa Godlewska
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Opinia publiczna w Austrii wobec kryzysu migracyjneg

dr hab. Renata Podgórzańska
Uniwersytet Szczeciński

Nielegalne migracje z perspektywy państw Bałkanów Zachodnich. Wyzwania i zagrożenia w dobie pandemii COVID-19

dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG
Uniwersytet Gdański

Migracje klimatyczne a Agenda 2030

dr hab. Monika Trojanowska-Strzęboszewska, prof. ucz.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Unijne instrumenty wobec imigracji nieregularnej. Analiza nowych propozycji w świetle napięcia między paradygmatem bezpieczeństwa a koniecznością ochrony praw człowieka

prof. dr hab. Anna Potyrała
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu