2022-09-22 09:00 - 10:30

  IFA: 212

Polska debata publiczna po trzech dekadach wolności - mozolne budowanie instytucji w permanentnym kryzysie

Moderator/rzy:

mgr Mateusz Bartoszewicz
Instytut Dyskursu i Dialogu

Mateusz Bartoszewicz – doktorant nauk o polityce i administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. Przewodniczący Samorządu Doktorantów UWr w latach 2019–2020. Współpracownik Instytutu Dyskursu i Dialogu. Tytuł licencjata bezpieczeństwa narodowego oraz tytuł magistra bezpieczeństwa międzynarodowego uzyskał na UWr. Przygotowuje pracę doktorską pt. Mechanizmy propagandy politycznej w polskich tygodnikach opinii – analiza porównawcza.

Panel otwarty

Polski system medialny charakteryzuje się wysokim stopniem polaryzacji politycznej. Różne tytuły reprezentują dominujące podziały ideologiczne występujące w polskim społeczeństwie. Linie redakcyjne są wyraźnie zarysowane, co powoduje, iż mamy do czynienia z modelem zaangażowania ideowego dziennikarzy, publicystów, a bywa, że również innych pracowników mediów. Trwająca od dwóch lat pandemia COVID-19 istotnie zaostrzyła procesy polaryzacyjne – do stałych mechanizmów podziałów socjo-politycznych doszły kolejne, m.in. stosunek do obostrzeń sanitarnych i podejście do szczepień ochronnych.

Dyskusja w panelu w zamyśle prowadzących będzie miała na celu przeprowadzenie „meta-debaty” dotyczącej jakości polskiego dyskursu medialno-politycznego po trzech „dekadach wolności”, a także omówienie wyzwań i problemów, z jakimi borykają się instytucje mozolnie starające się polepszać jakość debaty publicznej w Polsce.

Do udziału w panelu zapraszamy badaczy i ekspertów z różnych dyscyplin naukowych: Socjologów, Politologów, Językoznawców, Medioznawców, Prawników.

Partner (organizator) panelu: Instytut Dyskursu i Dialogu. Panel będzie moderowany przez wieloletniego współpracownika Instytutu Dyskursu i Dialogu: mgr Mateusza Bartoszewicza -doktoranta nauk o polityce w Zakładzie Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Referaty:

mgr Agnieszka Ptasik
Instytut Dyskursu i Dialogu, Uniwersytet Wrocławski

Dziennikarstwo kiedyś, a współcześnie – analiza porównawcza zmian w mediach na przykładzie tygodnika ,,Polityka” w roku 2009 i 2019.

opis

Media pod wpływem rozwoju Internetu, mediów społecznościowych, preferencji odbiorców czy zmian w społeczeństwie ulegają konwergencji. Na publikowane treści w tygodnikach ma wpływ również nacisk ekonomiczny i konieczność adaptowania się do trendów. Dlatego dziennikarze dostosowują sposób przedstawiania informacji, tak aby był dopasowany do wymagań czytelników. W celu zbadania tego zjawiska autorka przeprowadzi analizę, która będzie opierać się na porównaniu wydań tygodnika ,,Polityka” z 2009 i 2019 roku. Wybrane okresy badawcze są celowe – w związku z pandemią COVID-19 publikowane treści opierały się głównie na tematyce zdrowotnej, a analiza porównawcza będzie bardziej uzasadniona badawczo w odniesieniu do podobnych treści np. politycznych czy społecznych. Celem analizy będzie zbadanie zmian w sposobie prezentacji tytułów artykułów i głównych kategorii publikowanych treści.

Badacz stawia tezę, że tytuły artykułów z 2009 roku w tygodniku ,,Polityka” będą bardziej neutralne niż te publikowane w 2019 roku.

Główne pytania badawcze to:

  • Czy tytuł artykułu jest neutralny?
  • Czy w tytule artykułu nie przedstawia się danej osoby/podmiotu szczególnie pozytywnie?
  • Czy w tytule artykułu nie przedstawia się danej osoby/podmiotu szczególnie negatywnie?
  • Czy w tytule zostaje wspomniana dana osoba pierwszy raz z nazwiska?

 Badanie prowadzone jest w ramach Instytutu Dyskursu i Dialogu, którego głównym zadaniem jest analiza i weryfikacja materiałów dziennikarskich w kontekście staranności i rzetelności dziennikarskiej, a także stanie na straży jakości debaty publicznej w Polsce.

profil photo: Piotr A. Rączkowiak

mgr Piotr A. Rączkowiak
Instytut Dyskursu i Dialogu

Polska debata publiczna w czasie pandemii Covid-19 – monitoring telewizyjnych serwisów informacyjnych.

opis

Przedmiotem wystąpienia będzie omówienie dyskursu dotyczącego pandemii koronowirusa na podstawie flagowych serwisów informacyjnych: Wydarzeń Polsatu, Faktów TVN-u, oraz Wiadomości TVP.  Podstawą w niniejszej pracy, będą materiały z monitoringu prowadzonego przez Instytut Dyskursu i Dialogu od października 2021 do marca 2022 roku. Fundacja INDID prowadzi szereg działań na rzecz naprawy debaty publicznej, między innymi: szkolenia z edukacji medialnej, przygotowywaniem raportów podsumowujących stan mediów np.: z wyborów prezydenckich, a także promuje i docenia dobre praktyki i postawy wśród dziennikarzy. Powyższe czynności mają na celu poprawę stanu mediów i powrót do rzetelności, obiektywizmu i bezstronności, jaką powinno charakteryzować się dziennikarstwo, zwłaszcza w ustroju demokratycznym.

 Ograniczenie w niniejszym referacie wyłącznie do telewizji, jest podyktowane próbą zsyntetyzowania omawianego problemu do jednego medium, będącego dla części społeczeństwa podstawowym źródłem wiedzy i informacji o szeroko aspektowym zjawisku, jakim okazała się pandemia. Jednocześnie jest to dowód na istnienie tzw.: baniek informacyjnych, które są charakterystycznym elementem dla współczesnej debaty publicznej. Kluczowym komponentem jest przedstawienie narracji w zależności od omawianego serwisu informacyjnego i rozdzielenie go od istniejących podziałów reprezentowanych przez poszczególne redakcje.

W swoim referacie autor odpowie na pytanie, jak wyglądał telewizyjny dyskurs nt. pandemii we wspomniany wyżej okresie. W szczególności zastanowi się, jak przedstawiana jest pandemia oraz kto informował widzów o koronawirusie i jego skutkach (eksperci-komentatorzy). Ten aspekt badania jest niezwykle istotny z perspektywy analizy stanu polskiej debaty publicznej – tak kluczowy dla społeczeństwa temat powinien zostać przedstawiony szczególnie w zgodności z zasadami dziennikarskiej staranności i rzetelności.

mgr Mateusz Bartoszewicz
Instytut Dyskursu i Dialogu

Tygodniki opinii o profilu społeczno-politycznym: zakładnik czy kontroler polityków?

opis

W polskim systemie medialnym tygodniki opinii o profilu społeczno-politycznym stanowią podsystem mediów jakościowych. Ich głównym odbiorcą są intelektualne elity społeczne, swoiści liderzy opinii funkcjonujący na wielu poziomach życia politycznego i gospodarczego państwa. Podobnie też rzecz ma się z dziennikarzami współpracującymi z tygodnikami - zazwyczaj są to elity publicystyczne z ogromnym doświadczeniem. Innymi słowy: tygodniki opinii to de facto media prowadzone przez dziennikarski "establishment" dla "establishmentu" kulturowego i symbolicznego. W tym kontekście w referacie autor poruszy zagadnienie podstawowe i fundamentalne dla demokracji - tj. pytanie o rolę, jaką faktycznie pełnią w polskim dyskursie prasowym tygodniki opinii. Czy - jakby wynikało to z koncepcji paralelizmów politycznych (Mancini, Hallin) - są one istotnie zależne od polityków i metod finansowania m.in. ze środków publicznych; czy bardziej pełnią rolę stabilizatora dyskursu w poszczególnych uniwersach symbolicznych?Referat będzie zawierał próbę udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania. Podstawę empiryczną wystąpienia stanowią autorskie badania empiryczne przeprowadzone przez autora na potrzeby pracy doktorskiej na temat mechanizmów propagandy politycznej w polskich tygodnikach opinii. 

dr hab. Lucyna Szot, prof. UWr
Uniwersytet Wrocławski

Polska debata publiczna wobec ograniczeń prawa dostępu do informacji publicznej

opis

Jakość polskiej debaty publicznej uzależniona jest od swobody wypowiedzi (prawa do wolności słowa), wolności publikacji oraz swobody dostępu do informacji, w szczególności w sprawach publicznych (bez jakichkolwiek form cenzury). Jednak liczne ograniczenia dostępu do informacji publicznej - pomimo ustawowego uprawnienia - ewoluują. Ustawa o dostępie do informacji publicznej z 2000 roku stanowiła klasyczne demokratyczne uwarunkowanie budowania zrębów społeczeństwa obywatelskiego. Prawo do informacji publicznej obywateli (oraz przedstawicieli mediów) wydawało się niezagrożone. W praktyce jednak liczne pogłębiające się od 2015 r. bariery w dostępie do informacji publicznej, m.in. prawne ( ochrona danych osobowych, ochrona dóbr osobistych, ochrona informacji niejawnej, sfera bezpieczeństwa publicznego, itd.), ekonomiczne, kulturowe, polityczne, itd. - skutkują swoistą fikcyjnością tej instytucji prawnej. Zjawisko dawno zapomnianej klasycznej cenzury (prewencyjnej i represyjnej) niejako powraca w nowych formach ograniczeń dostępu do informacji. Interesujące są mechanizmy odmowy udzielania informacji publicznej, w szczególności w oparciu o przesłanki polityczne. Analiza tych uwarunkowań politycznych, stawia pod znakiem zapytania możliwość rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i prowadzenia na różnych płaszczyznach złożoności i w różnych aspektach debaty publicznej.    

mgr Jakub Krupa
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Stan wojenny w narracjach prasowych – analiza rocznicowych numerów wybranych dzienników ogólnopolskich

opis

Przeanalizowano dzienniki ogólnopolskie z różnych opcji polityczno-ideowych: „Trybuna Ludu” (później: „Trybuna”, „Dziennik Trybuna”), „Gazeta Wyborcza” i „Nasz Dziennik”, które ukazały się 13 grudnia w latach 1982-2021.

W wystąpieniu przedstawione zostaną następujące zagadnienia: 1) co doprowadziło do wprowadzenia stanu wojennego według autorów tekstów, 2) jaki był jego przebieg i czy stan wojenny był zgodny z prawem, 3) jakie inne wydarzenia są przytaczane przez autorów tekstów, gdy wspominany jest stan wojenny, 4) jak oceniają oni osoby odpowiedzialne za wprowadzenie stanu wojennego i co sądzą o ich rozliczeniu, 5) jaka jest według autorów rozpatrywanych tytułów prasowych generalna ocena stanu wojennego i jego skutków.

Postawiono hipotezę, iż ilość miejsca poświęcanego problematyce stanu wojennego w „Trybunie Ludu”, „Trybunie”, „Dzienniku Trybuna” i „Gazecie Wyborczej” maleje wraz z upływem lat, a w „Naszym Dzienniku utrzymuje się na stałym poziomie. Druga hipoteza dotyczy tego, iż publicyści „Trybuny Ludu”, „Trybuny”, „Dziennika Trybuna” mają do decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego stosunek afirmatywny, „Gazety Wyborczej” – ambiwalentny, „Naszego Dziennika” – krytyczny. Trzecia hipoteza zakłada, iż najwięcej pluralizmu w poglądach na temat stanu wojennego i jego oceny jest w artykułach „Gazety Wyborczej”.

Do przeprowadzenia analiz i weryfikacji hipotez zostały wykorzystane metody ilościowe i jakościowe.