2022-09-23 09:00 - 10:30

  WPAiE: 204 D

Partie polityczne w świecie ładu i w świecie chaosu (panel sekcji Partie i systemy partyjnie PTNP ) - cz. 1

Panel sekcji Partie i systemy partyjnie PTNP

Moderator/rzy:

dr hab. Beata Kosowska-Gąstoł, prof. UJ
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

profil photo: Maria Wincławska

dr hab. Maria Wincławska, prof. UMK
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Panel otwarty

W ustabilizowanych demokracjach zachodnich po II wojnie światowej powstały partie i systemy partyjne, które zagwarantowały trwającą kilka dekad stabilizację polityczną. Utrzymaniu tego ładu służyły względnie trwałe podziały socjopolityczne, wzorce rywalizacji partyjnej czy tworzenia koalicji. Partie i systemy partyjne powstające w Europie Środkowo-Wschodniej po upadku komunizmu nie opierały się na trwałych poddziałach społecznych, co przyczyniało się do mniejszej przewidywalności polityki. Od drugiej dekady XXI wieku obserwujemy spadek stabilności także w przypadku zachodnioeuropejskich systemów partyjnych. Zmiany w strukturze społecznej, sposobie komunikowania politycznego i uprawiania polityki przyczyniły się do przekształcenia struktur organizacyjnych i programów partii, a także pozycji elit i przywódców partyjnych. Kryzysy: ekonomiczny z 2008 roku, migracyjny z 2015 oraz pandemiczny trwający od 2020 roku spowodowały osłabienie partii establishmentowych, które nie były w stanie zaproponować satysfakcjonujących rozwiązań.  Pojawienie się nowych partii lub wzrost znaczenia ugrupowań dotąd nierelewantnych, także skrajnie prawicowych i lewicowych oraz populistycznych, pogłębiło kryzys partii mainstreamowych i doprowadziło do zmiany sposobu rywalizacji oraz tworzenia koalicji. Wszystko to przyczyniło się do znaczących fluktuacji w systemach partyjnych.

Przedmiotem dyskusji będą zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i oparte na badaniach empirycznych, poświęcone całym systemom partyjnym, poszczególnym partiom czy wybranym aspektom ich funkcjonowania. Zapraszamy do zgłaszania wystąpień dotyczących partii i systemów partyjnych państw demokratycznych. Naszym celem jest uchwycenie tego co pozostaje stabilne oraz tego co ulega zmianom. Szukamy odpowiedzi na pytanie czy zachodzące zmiany należy postrzegać jako chwilowy chaos czy przewidywalne systemy partyjne bezpowrotnie odchodzą w przeszłość.

Referaty:

prof. dr hab. Katarzyna Sobolewska-Myślik
Uniwersytet Opolski

Kontynuacja i zmiana struktur organizacyjnych partii politycznych w świetle analizy statutów partii.

opis

W artykule zaprezentowana zostanie koncepcja porównania reguł zawartych w statutach partii politycznych, która pozwalałaby na stwierdzenie zakresu zmian, jakim podlegają struktury organizacyjne partii a w dalszej perspektywie umożliwiałaby odpowiedź na pytanie o zakres ciągłości i zmian jakie wiążą się z powstawaniem partii nowych. Analiza ta wpisuje się w nurt badań dotyczących powstawania i charakterystyki partii nowych, w szczególności  ujęcie w ramach którego uwzględniany jest fakt, że wiele partii postrzeganych jako nowe, stanowi w istocie w mniejszym lub większym zakresie kontynuację partii istniejących wcześniej. Z jednej strony struktury organizacyjne są ważnym elementem konstytuującym partie polityczne a zatem analiza kontynuacji/zmiany powinna je uwzględniać. Z drugiej jednak strony większość statutowych organów partii jest bardzo podobnych, a specyfika rozwiązań, jakie w tym zakresie funkcjonują w różnych partiach bywa zjawiskiem dosyć rzadkim. W prezentowanym artykule podjęta zostanie zatem próba wskazania, które reguły statutowe należy wziąć pod uwagę, aby móc najbardziej trafnie określić zakres kontynuacji i zmiany pomiędzy poszczególnymi partiami. Zaproponowane zostaną także  wskaźniki ilustrujące zakres tych zmian. W artykule wykorzystane zostaną koncepcje teoretyczne dotyczące badania partii nowych (Barnea & Rahat, 2011; Haughton & Deegan-Krause, 2015; Ghergina 2015; the Sikk & Köker, 2019) jak też koncepcja zmiany organizacyjnej partii R. Harmela (2002).

 

dr hab. Beata Kosowska-Gąstoł, prof. UJ
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Selekcja kandydatów w polskich partiach politycznych – ciągłość i zmiana

opis

Selekcja kandydatów jest najważniejszym etapem procesu rekrutacji, zgodnie z doniosłą tezą Schattschneidera (1942) „Kto dokonuje nominacji, jest właścicielem partii”. Przepisy prawne odnoszą się jednak do tych kwestii bardzo ogólnie, pozostawiając ich uregulowanie partiom politycznym, które czynią to w swoich statutach oraz innych dokumentach partyjnych . O ile w początkach partii wyłanianie kandydatów odbywało się za zamkniętymi drzwiami („sekretny ogród” polityki, Gallagher i Marsh 1988), demokratyzacja tego procesu umożliwiła wgląd w stosowane rozwiązania. Przedmiotem analizy jest proces selekcji kandydatów w polskich partiach w celu uchwycenia zmian w tym zakresie. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na trzy generacje partii, aby odpowiedzieć na pytania: czy partie powstające w różnych okresach różnią się od siebie w zakresie sposobu selekcji kandydatów, czy partie nowe stosują bardziej innowacyjne rozwiązania oraz czy partie pierwszej i drugiej generacji dostosowują się do zmieniających się uwarunkowań. Wykorzystana zostanie perspektywa teoretyczna zaproponowana przez Hazana i Rahata (2006, 2010), badania będą zmierzać do odpowiedzi na następujące pytania badawcze: Kto może być kandydatem partii w wyborach parlamentarnych? Jakie kryteria musi spełniać? Który organ partyjny jest uprawniony do wyłaniania kandydatów, jaki jest skład oraz stopień inkluzyjności tego organu? Czy proces selekcji kandydatów jest scentralizowany czy zdecentralizowany i w jakim zakresie? Czy kandydaci muszą być zatwierdzani przez jakiekolwiek organy partyjne? Jakie są konsekwencje metod selekcji kandydatów dla demokracji wewnątrzpartyjnej?

dr hab. Maciej Hartliński, prof. UWM
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Procedury selekcji kandydatów w polskich partiach politycznych: Rola przywódców partyjnych

opis

Celem referatu jest przedstawienie wyników badań nad rolą i prerogatywami przywódców partii politycznych w procesie selekcji kandydatów. Zakres merytoryczny odnosi się zarówno do selekcji kandydatów na posłów i senatorów, Prezesa Rady Ministrów oraz Prezydenta RP. Istotnym aspektem jest wielowątkowa analiza w kontekście badań nad statutami partii politycznych, ustawodawstwem, a także wywiadami przeprowadzonymi z uczestnikami tego procesu. Wyniki badań pozwolą na określenie specyfiki selekcji kandydatów w poszczególnych partiach politycznych, jak i ujęciu porównawczym.

profil photo: Wojciech Gagatek

dr hab. Wojciech Gagatek, prof. UW
Uniwersytet Warszawski

Mechanizm wyłaniania kandydatów w wyborach do Sejmu i do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. w

opis

Mechanizm wyłaniania kandydatów przez partie polityczne tradycyjnie przedstawiany był w literaturze w kategoriach pewnej tajemniczości, a patrząc z innej perspektywy, braku transparentności. Mimo to w ostatnich latach pojawiło się szereg publikacji, które dostarczyły wielu danych empirycznych o tym jak konkretnie ten proces wygląda. Jednakże jednym z nadal występujących ograniczeń tych prac jest to, iż procesy wyborcze mające miejsce na różnych arenach, np. w wyborach krajowych czy do Parlamentu Europejskiego, analizowane są oddzielnie. Ma to oczywiście przede wszystkim związek z założeniem o drugorzędności i odmienności wyborów do Parlamentu Europejskiego i potencjalnymi konsekwencjami wynikającymi stąd dla różnych aspektów organizacyjnych działalności partii. Niniejszy tekst ma ambicję tę lukę wypełnić poprzez analizę wielopoziomowego charakteru rywalizacji wewnątrzpartyjnej, w tym wypadku skupionej na procesie wyłaniania kandydatów. W rezultacie może się to przyczynić się do doprecyzowania modelu wyborów drugiego rzędu o aspekty do tej pory pomijane, a ważne w rozumieniu natury organizacji partii. W szczególności, zasadnicze pytanie, które stanowi punkt wyjścia dotyczy tego czy partie polityczne, skonfrontowane z różnymi wyzwaniami wynikającymi z rywalizacji na różnych arenach wyborczych, kształtują pole rywalizacji wewnątrzpartyjnej w inny sposób. Podstawowym, choć niewyłącznym materiałem empirycznym wykorzystanym do zbadania tych procesów są wywiady z kandydatami w wyborach do Sejmu i do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. w Polsce, obejmujące swoim zasięgiem wszystkie główne partie oraz najważniejsze okręgi wyborcze. Pozwoli to na szerokie ujęcie rozumienia procesów demokracji wewnątrzpartyjnej oraz motywacji i strategii rywalizacji wewnątrzpartyjnej.

dr hab. Michał Strzelecki
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

W kręgu prawicowego populizmu. Wzorce rywalizacji politycznej w refleksji i praktyce Prawa i Sprawiedliwości.

opis

Przedmiotem podjętej analizy pozostają wzorce rywalizacji politycznej, znajdujące swe odzwierciedlenie w refleksji i praktycznej aktywności powstałego w 2001 roku ugrupowania politycznego Prawo i Sprawiedliwość. Istotnego znaczenia nabiera w tym kontekscie nie tylko przesledzenie genezy wspomnianego ugrupowania oraz politycznych życiorysów jego działaczy oraz ich uwarunkowań, ale także ukazanie ewolucji wspomnianego ugrupowania, zarówno w kontekscie formułowanych celów, jak i wykorzystywanych oraz funkcjonalnych wobec nich instrumentów walki politycznej. Realizacja tak sprecyzowanego celu wymagała z jednej strony analizy preferowanych wzorców rywalizacji z okresu krystalizacji ugrupowania, okresu jego współrządów w latach 2005 - 2007, lat 2007 - 2015, a także okresu rządów po 2015 r. 

mgr Jakub Krupa
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Jak zmierzyć populizm w programach wyborczych partii politycznych? (wybory parlamentarne w Polsce, 2019)

opis

Celem wystąpienia jest przedstawienie poziomu populizmu w programach polskich partii politycznych, które w wyborach parlamentarnych w 2019 roku przekroczyły próg wyborczy. Uwzględniono zatem pięć programów partii politycznych: Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji, Lewicy, PSL-Koalicji Polskiej.

Definicja populizmu jaka została przyjęta, obejmuje użycie języka, w którym odszukiwane były: pozytywne odwołania do ludu, negatywne nastawienie do elit, wskazywanie lub kreowanie wroga. Przyjęto, iż populizm to zjawisko stopniowalne, nie zaś binarne. Odszukiwane było także odwoływanie się w programach do instrumentów demokracji bezpośredniej i semibezpośredniej.

Pierwsza hipoteza dotyczy stopnia populizmu prezentowanego w programach wyborczych: jest on większy w partiach skrajnych (Lewica, Konfederacja), niż w partiach głównego nurtu (PiS, KO). Druga hipoteza: mniejsze partie w programach wyborczych częściej odwołują się do instrumentów demokracji bezpośredniej i semibezpośredniej (Konfederacja, Lewica, PSL-Koalicja Polska) niż partie duże (PiS, KO). Przeprowadzona została jakościowa i ilościowa analiza treści programów partii politycznych, wykorzystano do niej między innymi program MAXQDA 2022.