2022-09-22 17:00 - 19:00

  IFA: 207

Polityka społeczna w dobie pandemii Covid-19

Moderator/rzy:

dr hab. Dorota Moroń, prof. UWr
Uniwersytet Wrocławski

Panel otwarty

Pandemia Covid-19 wpłynęła w znaczący sposób wpłynęła na realizację działań z zakresu polityki społecznej, nie tylko w obszarze polityki zdrowotnej. Wyzwania i ograniczenia związane z pandemią spowodowały konieczność wdrażania nowych rozwiązań w wielu obszarach polityki społecznej, m.in. w sferze ochrony zdrowia, pomocy społecznej, rynku pracy, edukacji czy szkolnictwa wyższego.

Panel oferuje dyskusję dotyczącą wdrażanych w różnych obszarach polityki społecznej rozwiązań, ich adekwatności, skuteczności i efektywności w dobie pandemii Covid-19. W ramach panelu proponujemy następujące obszary tematyczne: Problemy społeczne wywołane przez pandemię Covid-19; Wdrażanie rozwiązań z zakresu polityki społecznej w odpowiedzi na problemy i wyzwania wywołane przez pandemię Covid-19; Identyfikacja innowacji społecznych wdrożonych w trakcie pandemii i możliwości ich wykorzystania w przyszłości; Adekwatność, skuteczność i efektywność działań z zakresu polityki społecznej w dobie pandemii; Wyzwania dla polityki społecznej związane z pandemią Covid-19.

Referaty:

dr Karolina Tybuchowska-Hartlińska
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Wybory w czasie COVID-19 - sprawdzian z obywatelskości

opis

Pandemia COVID-19 zaskoczyła wszystkich. Obywatele zmuszeni zostali do przewartościowania swojego życia, ale również organizacja państwa staneła przed wieloma wyzwaniami. Jednym z takich wyzwań była organizacja wyborów prezydenckich w Polsce. Celem wystąpienia jest uchwycenie specyfiki i warunków przeprowadzonych wyborów oraz wyciągnięcie z nich wniosków. 

dr hab. Dorota Moroń, prof. UWr
Uniwersytet Wrocławski

Edukacja z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w szkolnictwie wyższym

opis

Przedmiotem referatu jest analiza wdrażania rozwiązań dotyczących kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w szkolnictwie wyższym w dobie pandemii Covid-19 oraz możliwości i oczekiwań w zakresie wykorzystwania tych metod w kształceniu po zakończeniu pandemii Covid-19. Przed rokiem 2020 edukacja z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość była rzadko wdrażana w polskim szkolnictwie wyższym. Jej upowszechnienie w pandemii sprawiło, że coraz częściej na uczelniach wprowadzane są rozwiązania umożliwiające kształcenie zdalne czy e-learningowe. W tym kontekście pandemię można traktować jako pewien impuls zmian w edukacji.

dr hab. Michał Kubiak, prof. UG
Uniwersytet Gdański

Problemy i wyzwania lokalnej polityki senioralnej wobec pandemii COVID-19

opis

Pandemia COVID-19 doświadczyła osoby starsze w sposób szczególny. Z jednej strony przyczyniła się do pogłębienia wielu deficytów zarówno zdrowotnych, jak i tych związanych z izolacją społeczną, z drugiej strony wywarła istotny wpływ również na poziom oraz sposoby udzielanego im wsparcia. Sytuacja pandemiczna okazała się szczególnym wyzwaniem dla samorządów lokalnych oraz działających w różnych obszarach polityki seniorlanej orgazanicji pozarządowych.