2022-09-21 15:30 - 17:30

  WPAiE: 215 A

Amerykańska scena polityczna przed wyborami połówkowymi 2022 (2022 midterm election)

Moderator/rzy:

dr hab. Renata Duda
Uniwersytet Wrocławski

Zainteresowania naukowe: Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych Ameryki Relacje USA- Europa Środkowo-Wschodnia (EŚW) Zarządzanie Unią Europejską

dr Renata Kunert-Milcarz
Uniwersytet Wrocławski

Panel otwarty

Amerykańska scena polityczna jest areną nieustannie trwającej kampanii wyborczej spowodowanej odbywającą się co dwa lata elekcją do Kongresu USA. Ten specyficzny system polityczny, do którego należy dodać odbywające się co cztery lata wybory prezydenckie, powoduje, że przedstawiciele dwóch partii zmuszeni są do ciągłej walki o wyborców i intensywnej pracy nad propozycjami legislacyjnych ustaw ukierunkowanych na poprawę stanu amerykańskiej gospodarki i wdrożenie reform społecznych. Ustawa Build Back Better jest okrętem flagowym administracji prezydenta Joe Bidena i jednym z największych planów inwestycyjnych w historii kraju. Jego pełne wdrożenie zależy nie tylko od wewnętrznego układu sił w partii demokratycznej i rywalizacji pomiędzy progresywną frakcją w partii a centrystami, ale także od możliwego nowego rozdania politycznego w Izbie Reprezentantów i Senacie związanego ze zbliżającymi się wyborami połówkowymi w listopadzie 2022 roku. 

Celem tego panelu będzie prezentacja oraz przedyskutowanie wyników badań poświęconych następującym zagadnieniom:

  1. Ukazanie amerykańskiej sceny politycznej i wewnątrzpartyjnego układu sił w Partii Demokratycznej i Republikańskiej.
  2. Zidentyfikowanie czynników, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, mogących mieć wpływ na wyniki wyborów połówkowych w listopadzie 2022
  3. Przedstawienie stanowiska amerykańskich elit politycznych w odniesieniu do najważniejszych wyzwań amerykańskiej polityki zagranicznej.

Referaty:

dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Polityczny konstytucjonalizm AD 2022: spór o zakres prawa do aborcji w kontekście orzeczenia Sądu Najwyższego USA w sprawie Dobbs v. Jackson Women's Health Organization

opis

W 2022 roku ponownie rozgorzał w Stanach Zjednoczonych spór na temat konstytucyjnego zakresu prawa do prywatności, a dokładniej prawa do aborcji, w związku z decyzją Sądu Najwyższego w sprawie Dobbs v. Jackson Women's Health Organization. Konserwatywna większość opowiedziała się za ograniczeniem prawa do aborcji i tym samym zniesieniem precedensu Roe v. Wade z roku 1973, inicjując dyskusję społeczną i polityczną na temat praw kobiet oraz roli państwa w decydowaniu na temat procesu przerywania ciąży. W rezultacie amerykańskie ulice zapełniły się osobami protestującymi przeciw oraz wspierającymi orzeczenie Sądu, a politycy rozpoczęli dyskusję w Kongresie na temat możliwych zmian legislacyjnych co do zakresu prawa do aborcji. Kwestia ta stała się w krótkim czasie wiodącym tematem kampanii wyborczej Demokratów i Republikanów startujących w wyborach do Izby Reprezentantów oraz uzupełniających wyborach do Senatu. Celem wystąpienia jest próba analizy potencjalnych skutków politycznych i społecznych precedensu Dobbs, ze szczególnym uwzględnieniem możliwego wpływu orzeczenia na kampanię oraz rezultat listopadowych wyborów do Kongresu.

profil photo: Jarosław Szczepański

dr hab. Jarosław Szczepański
Uniwersytet Warszawski

Post-Trumpistyczna kultura polityczna jako czynnik wpływający na wybory połówkowe 2022

opis

Kultura polityczna USA została dramatycznie doświadczona prezydenturą Donalda Trumpa. Wyborcy, którzy ruszą do urn w 2022 roku nie są już taki samymi wyborcami jak w 2016, a nawet 2020 roku. Zmianę w kulturze politycznej oraz tematach jakie stały się główną osią debat w wyborach lokalnych i stanowych (w Wirginii i New Jersey) w 2021 roku doskonale można było prześledzić obserwując media głównego nurtu, ale i rozmawiając ze „zwykłymi Amerykanami”.

Przemiany w sferze kultury politycznej oraz tego w jaki sposób wpłynąć one mogą na wybory połówkowe 2022 roku (w perspektywie doświadczeń wyborów lokalnych i stanowych 2021) prezentowane będą jako wynik prac badawczych prowadzonych w trakcie pobytu jako Fulbright Fellow na Ohio State Univeristy w 2021 roku. W ramach realizowanych w USA prac badawczych przeprowadzony został szereg wywiadów pogłębionych z przedstawicielami środowiska naukowego, czy Polonii oraz „zwykłymi Amerykanami”. Rozmowy z wyborcami prowadzone były nie tylko w Ohio – które nazywane jest w USA „the market” ze względu na kompozycję społeczną (w szczególności w okolicach Columbus), która doskonale odzwierciedla strukturę społeczną Stanów jako całości i w związku z tym traktowane jest jako rynek testowy dla wielu przedsięwzięć przed wejściem na rynek federalny, ale również w trakcie wizyt badawczych w innych stanach (m.in. Arizona, Texas, Floryda, czy Kalifornia). Wywiady uzupełniane były obserwacją uczestniczącą w trakcie kampanii 2021 roku, w tym pobytów na festynach, gdzie prowadzona była kampania terenowa (m.in. rozstawiane stoiska partyjne oraz rozdawane materiały wyborcze). Punktem kulminacyjnym badań była natomiast kampania i wybory w Wirginii (wizyta studyjna tydzień po wyborach) i New Jersey.

W trakcie referatu podniesione zostaną kwestie polityk tożsamości oraz edukacyjnej, które stały się kanwą wyborów 2021 roku. Omówiony zostanie również zmierzch politycznej poprawności – coś co wielokrotnie pojawiało się w trakcie rozmów z respondentami.

profil photo: Jan Misiuna

dr Jan Misiuna
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Wykorzystanie platform internetowych do zbierania pieniędzy na potrzeby kampanii wyborczej 2022 r.

opis

Żadna kampania wyborcza poprzedzająca wybory do Kongresu i prezydenckie w USA nie kosztowała tyle, ile ta w 2020 r. Nie tylko sama kwota była rekordowa, ale – co nie mniej ważne – taka też była skala zmiany: w stosunku do wyborów 2016 r. wyniosła ona ponad 100%. Chociaż istotnych czynników odpowiedzialnych za skokowy wzrost gromadzonych pieniędzy, a także wydatków, na potrzeby wyborcze można wymienić wiele, to jednym z tych rzadziej eksplorowanych jest wykorzystanie platform internetowych (stron oraz aplikacji na urządzenia mobilne). Ich duża funkcjonalności oraz minimalizacja obciążeń związanych ze stroną formalną przekazywania datków, ułatwiły wielokrotne i regularne – często również spontaniczne – przekazywanie nawet niewielkich wpłat na rzecz komitetów wyborczych. Tym samym komitety wyborcze uzyskały nowe, bardzo efektywne narzędzie umożliwiające zbieranie pieniędzy na rzecz funduszy wyborczych wśród tych wyborców, których wcześniej ze względu na ograniczone zasoby finansowe, jakie byli w stanie jednorazowo przeznaczyć na wsparcie kandydata, oraz wysoki nakład czasu na obsługę formalności związanych z przekazywaniem datków nie traktowano jako istotnego źródła środków.

Niniejszy referat ma dwa cele. Pierwszym z nich jest prezentacja platform internetowych służących zbieraniu środków na rzecz komitetów wyborczych oraz ich ewolucji. Drugim jest ocena ich znaczenia dla finansowania kampanii wyborczej przed wyborami połówkowymi. W obu przypadkach tłem będą przede wszystkim kampanie wyborcze przed wyborami prezydenckimi i do Kongresu w 2020 r. oraz połówkowymi w 2018 r.

dr hab. Renata Duda
Uniwersytet Wrocławski

Kwestie gospodarcze czy światopoglądowe? Badanie stanowiska partii politycznych przed wyborami połówkowymi 2022.

opis

Celem referatu jest przedstawienie amerykańskiej sceny politycznej przed wyborami połówkowymi 2022 i zbadanie obszarów tematycznych, które najczęściej pojawiały się w dyskursie publicznym w okresie poprzedzającym wybory. W celu zidentyfikowania i usystematyzowania najważniejszych tematów, analizie porównawczej poddane zostaną programy (platformy) polityczne Partii Demokratycznej (DP) i Republikańskiej (GOP), prezentowane podczas wyborów w latach 2016 oraz 2020. Materiałem badawczym pozwalającym  na zidentyfikowanie najczęściej dyskutowanych obszarów umożliwiającym jednocześnie określenie stanowisko dwóch partii wobec tych kwestii będą dane tekstowe dostarczone przez Comparative Manifesto Project (CMP). Analiza obszarów tematycznych podejmowanych w dyskursie publicznym mającym miejsce podczas wyborów 2016 oraz 2020 pozwoli na określenie, które z nich obecne są w przestrzeni publicznej podczas procesu prawyborów oraz wyborów połówkowych 2022. Zabieg ten umożliwi przeanalizowanie zmienności (bądź jej braku) preferencji dwóch głównych amerykańskich partii politycznych wobec najważniejszych tematów podejmowanych w dyskursie publicznym w latach 2016-2022. 

dr Maciej Turek
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Kontekst wyborczy elekcji do Kongresu USA w listopadzie 2022 roku

opis

Jak co dwa lata, w listopadzie 2022 roku Amerykanie wyłonią nową Izbę Reprezentantów oraz 1/3 składu Senatu federalnego Kongresu. Jak co cztery lata, na karcie do głosowania nie będzie znajdować się nazwisko kandydatów na urząd Prezydenta. Niewykluczone jednak, że jak to ma często miejsce w wyborach do Kongresu, które odbywają się w środku prezydenckiej kadencji, polityka administracji Joe Bidena i jej ocena okaże się kluczowa dla wyborców. Wybory w środku kadencji to bowiem często także referendum na temat aktualnej prezydenckiej administracji. 

Celem referatu będzie określenie kontekstu wyborczego listopadowej elekcji do Kongresu USA. Mianem kontekstu wyborczego określa się tradycyjnie liczne czynniki, które w danych wyborach mogą mieć znaczenie dla podejmujących decyzję wyborców. Czy będą oni patrzeć na listopadową elekcję przez pryzmat dokonań reprezentującego ich deputowanego do Izby Reprezentantów czy/i senatora? Czy też w centrum ich zainteresowania będą działania administracji Joe Bidena? Jaki czynnik stanowić będzie były prezydent Donald Trump, który w maju 2022 roku wydaje się być kolejną postacią, której nie będzie na karcie do głosowania, ale stosunek do jego rządów, jak również wydarzeń z 6 stycznia 2021, może odegrać istotną rolę? Wreszcie, jakie znaczenie dla decyzji wyborczych Amerykanów będzie mieć orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization, które zostanie ogłoszone najprawdopodobniej w czerwcu 2022 roku? 

Odpowiedzi na powyższe pytania zostaną udzielone na podstawie historycznych elekcji w środku kadencji (wyniki, poziom frekwencji i rejestracji wyborczej), analizy kampanii w prawyborach na stanowiska kongresowe (odbywanych od marca do września 2022) oraz dostępnych badań opinii publicznej.