2022-09-23 09:00 - 10:30

  IFA: 209

Kategoria zmiany w nauce o stosunkach międzynarodowych

Moderator/rzy:

prof. dr hab. Marek Pietraś
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Politolog, autor ok. 230 publikacji z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych, ich teorii, bezpieczeństwa międzynarodowego, międzynarodowej współpracy ekologicznej, procesów globalizacji i zmian jakościowych systemu międzynarodowego nazywanych ładem późnowestfalskim. Wielokrotny stypendysta na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech i Węgrzech. Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych.

Panel otwarty

Kategoria zmiany w nauce o stosunkach międzynarodowych (NOSM) jest pojęciem wieloznacznym, dotyczącym relacji przyczynowo-skutkowych w dynamicznej przestrzeni międzynarodowości (ontologia), stając się przedmiotem poznania (epistemologia). Kluczowym elementem analizy zmiany w stosunkach międzynarodowych są relacje między ontologią i epistemologią, przy założeniu, że ontologia warunkuje epistemologię.

  Celem panelu jest analiza stanu badań, rekonstrukcja poglądów, w NOSM na temat ontologii i epistemologii kategorii zmiany, z koncentracją na rozproszeniu myślenia i braku analitycznej spójności. Chociaż zmiana jest cechą stosunków międzynarodowych jako rodzaju stosunków społecznych, nie ma teorii ich zmiany.

Proponowana jest analiza takich zagadnień jak:

1. Zmiana  jako zaniedbany element nauki o stosunkach międzynarodowych.

2. Słabość teoretyczna nauki o stosunkach międzynarodowych w sprawie zmiany.

3. Różnorodność myślenia o zmianie i jego przyczynach.

4. Ład westfalski i późnowetfalski jako "znaczniki zmiany" w stosunakch międzynarodowych.

5. Czynniki strukturalne i czynniki jakościowe zmiany na poziomie systemu międzynarodowego.

6. Narzędzia (epistemologia) badania zmiany w nauce o stosunkach międzynarodowych.

7. Czy procesy globalziacji, późnowetfalski ład międzynarodowy wymagaja nowej debaty interparadygmatycznej???

Referaty:

dr hab. Dariusz Kondrakiewicz
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Ewolucja ładu międzynarodowego po zimnej wojnie.

opis

Celem referatu będzie przedstawienie koncepcji i ewolucji  ładu międzynarodowego po zakończeniu zimnej wojny w ujęciu  podmiotowym, strukturalnym i funkcjonalnym. Autor chciał zwrócić szczególną uwagę na dwie główne koncepcje generujące ład międzynarodowy: 1) działania wielkich mocarstw starających się narzucić społeczności międzynarodowej klasyczną państwowocentryczną wizję porządku międzynarodowego oraz 2) koncepcje nowego ładu międzynarodowego podejmowane przez aktorów pozapaństwowych. 

profil photo: Katarzyna Stachurska-Szczesiak

dr hab. Katarzyna Stachurska-Szczesiak
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Zmiana w myśleniu i aplikacji koncepcji sustainable development

opis

„Zmiana” jest cechą ewolucji i rozwoju ludzkości. W szybko zmieniającym się świecie państwa nie mogą skutecznie realizować swoich funkcji bez dostosowania się do zmian zachodzących w środowisku międzynarodowym. Zmiana funkcjonowania państwa polega na zmianie obok struktury, technologii i procesów przede wszystkim dotychczasowego modelu rozwoju społeczeństw w celu uzyskania zarówno przewagi konkurencyjnej, jak i możliwości rozwoju przyszłych pokoleń.

Odkąd w 1987 r.  pojawiła się koncepcja rozwoju samopodtrzymującego (RS) (sustainable development ang.) jako propozycja zorganizowania rozwoju ludzkości tak, aby nie cierpiało środowisko naturalne, mamy do czynienia z „procesem budowy”, który wymaga przeprowadzenia zmian jakościowych dotychczasowych modelów rozwoju. Wprowadzenie koncepcji RS na poziom stosunków międzynarodowych, podczas Światowego Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r., oznacza nie tylko powszechną jej akceptację niemal przez wszystkie państwa świata, lecz przede wszystkim moment w którym wyznacza ona drogowskaz dla sposobów jej wdrażania. Dzisiaj w obliczu pandemii COVID 19 oraz wojny w Ukrainie trudno już sądzić, że wdrażanie jakiejkolwiek tzw. słabej odmiany samopodtrzymywalności doprowadzi do powstrzymania negatywnych i silnie destrukcyjnych trendów rozwoju ludzkości  potwierdzonych w ostatnich raportach IPCC.

Celem niniejszego wystąpienia jest analiza zmiany i jej uchwycenie w wybranych ujęciach teoretycznych koncepcji RS, reprezentujących „silną samopodtrzymywalność”.

 

prof. dr hab. Marek Pietraś
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Wieloznaczność kategorii zmiany w nauce o stosunkach międzynarodowych

opis

Zmiana jest trwałą cechą życia społecznego, ze stosunkami międzynarodowymi włącznie. Mimo to w nauce o stosunkach międzynarodowych nie ma teorii zmiany i nie ma jednoznacznego rozumienia zmiany jako kategorii.  Celem referatu jest identyfikacja stanu badań na temat zmiany z koncentracją na uchwyceniu wieloznaczności tej kategorii dotyczącej różnorodności myślenia o: 1)  formie zmiany; 2) przyczynach zmiany; 3) przedmiocie zmiany; 4) "znacznikach" zmiany i punktach zwrotnych.

profil photo: Kinga Smoleń

dr Kinga Smoleń
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Zmiana przestrzeni geostrategicznej Bliskiego Wschodu w drugiej dekadzie XXI wieku

opis

Początek drugiej dekady XXI wieku to okres rewolucji polityczno-społecznych, które objęły większość państw regionu Bliskiego Wschodu. Ich rozwój w części państw m.in. w Syrii, Egipcie, Bahrajnie skutkował rozwojem organizacji terrorystycznych, aktywnością "graczy" zewnętrznych, a także zmianą porządku geopolitycznego w regionie. Celem poznawczym wystąpienia jest analiza zmiany przestrzeni geostrategicznej na Bliskim Wschodzie w drugiej dekadzie XXI wieku z uwzględnieniem jej:

  • uwarunkowań na trzech poziomach: wewnątrzpaństowym, regionalnym i systemu międzynarodowego
  • istoty w kontekście powstania nowych bloków geopolitycznych i wykreowania liderów regionalnych oraz toczonej proxy war z udziałem Stanów Zjednoczonych (Zachodu) i Federacji Rosyjskiej
  • skutków na trzech poziomach: wewnątrzpaństwowym, regionalnym i systemu międzynarodowego.

W analizie wskazane zostaną relacje między ontologią i epistemologią, przy założeniu, że ontologia warunkuje epistemologię. 

profil photo: Justyna Misiągiewicz

dr hab. Justyna Misiągiewicz
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Transformacja koncepcji bezpieczeństwa energetycznego w obliczu nowych wyzwań środowiska międzynarodowego.

opis

Głównym celem poznawczym badań prezentowanego wystąpienia będzie analiza, zgodnie z wybranymi założeniami teoretycznymi i metodologicznymi, głównych wyzwań międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Będzie to możliwe dzięki kompleksowej analizie w wymiarze eksplanacyjnym i predyktywnym.

W opracowaniu weryfikacji poddano hipotezę badawczą, mówiącą, iż ewolucja bezpieczeństwa energetycznego i perspektywa jego rozwoju, wynika w dużej mierze z relacji na globalnym rynku energetycznym. Analizy problematyki bezpieczeństwa energetycznego uwzględniają bowiem długookresowe trendy rozwojowe, jak również wydarzenia nieprzewidywalne związane z funkcjonowaniem infrastruktury i technologii energetycznej. Tym samym zyskują na znaczeniu zjawiska niespodziewane, nagłe, wynikające z dynamiki środowiska międzynarodowego. W tym kontekście, zarówno konsekwencje pandemii COVID19, jak również wojna Rosji w Ukrainie stanowią momenty przełomowe w analizie ewolucji rozumienia bezpieczeństwa energetycznego we współczesnym świecie.