2022-09-21 15:30 - 17:30

Region Kaukazu w dobie burzliwych zmian

dr hab. Renata Król-Mazur

Politolog, badacz stosunków międzynarodowych, historyk. Specjalizuje się w następujących badaniach: politologia religii (ze szczególnym uwzględnieniem regionu Kaukazu), polityka pamięci, nacjonalizmy i problemy bezpieczeństwa na obszarze poradzieckim, problematyka mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych (ze szczególnym uwzględnieniem Ormian), polska myśl polityczna, problematyka wojskowa, stosunki międzynarodowe, historia Polski i powszechna.

Panel zamknięty

W ciągu ponad 30 lat od rozpadu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w regionie Kaukazu doszło do ogromnych zmian, które z jednej strony odcisneły swoje piętno na rozwoju i funkcjonowaniu niezależnych państw znajdujących się w tym regionie,  a z drugiej na sytuacji w regionie  i świecie. Kaukaz stał się polem rywalizacji pomiędzy Zachodem a Wschodem, między mocarstwami regionalnymi a światowymi.  Ze względu na jego geostrategiczne znaczenie, w regionie tym toczy się "wielka gra", w której  USA, Unia Europejska, Rosja, Iran, Turcja i Chiny walczą o uzyskanie jak największych korzyści. Nie pozostaje ona bez wpływu na zmiany polityczne jakie zachodzą w poszczególnych państwach regionu (np. aksamitne rewolucje w Gruzji i Armenii, czy konsolidacja reżimu w Azerbejdżanie, czy Czeczenii). W regionie Kaukazu mamy do czynienia ze zmianami politycznymi, ekonomicznymi, społecznymi i kulturowymi. Ogromne zróżnicowanie etniczne i religijne regionu, a także zaszłości historyczne i nierozwiązane konflikty terytorialne odciskają istotne piętno na bezpieczeństwie w regionie, czego najlepszym przykładem jest ostatnia wojna o Górski Karabach. W regionie tym nadal łamane są prawa człowieka, a rozwiązania prawne funkcjonujące w na Zachodzie są nie do zaakceptowania przez sporą część społeczeństwa, bądź ze względu na różnice kulturowe, bądź ze względu na silną pozycję kościołów narodowych (ostatnia sytuacja ma miejsce w Armenii). Również pandemia Covid 19 stała się ogromnym wyzwaniem dla państw regionu, stawiając przed poszczególnymi rządami zadania, na które w ogóle nie były one przygotowane. Wszystkie te zmiany, które dotknęły region Kaukazu na przestrzeni ostatnicz 30 lat, a złaszcza w ostatnim okresie, będą przedmiotem debaty niniejszego panelu.

dr Barbara Patlewicz
Uniwersytet Szczeciński

Działalność organizacji pozarządowych w świetle współczesnych przemian społeczno-politycznych w Republice Azerbejdżanu

dr hab. Krzysztof Fedorowicz, prof. UAM