2022-09-22 14:30 - 16:30

  WPAiE: 205 D

Problem wyjaśniania w naukach o polityce - cz. 1

Moderator/rzy:

profil photo: Wojciech Gagatek

dr hab. Wojciech Gagatek, prof. UW
Uniwersytet Warszawski

Katedra Metodologii Badań nad Polityką Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Profil naukowy: https://wnpism.uw.edu.pl/pracownicy/gagatek-wojciech/

Panel otwarty

Wyjście poza opis i zmierzanie w kierunku wyjaśnienia stanowi jeden z najważniejszych celów stawianych nauce i naukowcom, co w okresie powojennym zawdzięczamy w szczególności Hempelowi i Oppenheimowi (1948). Od co najmniej dwudziestu lat w politologii światowej widać wzrastające zainteresowanie rolą i praktycznymi aspektami problemu wyjaśniania, co jest widoczne zwłaszcza w pracach takich badaczy jak Brady i Collier (2004), Parsons (2007) czy Gerring (2012). W Polsce temu zagadnieniu również poświęcano uwagę (np. Krauz-Mozer 1992), wskazując w dyskusjach, że w ujęciu ogólnym polska politologia (od prac magisterskich po prace profesorów) nadal pozostaje zbyt opisowa a za mało „wyjaśniająca”. A zatem zarówno kontekst światowy jak i polski wydaje się uzasadniać ważność omawianego zagadnienia.

Ale co to znaczy, że coś wyjaśniamy? Czy wyjaśnienie naukowe zawsze jest równoznaczne wyjaśnieniu przyczynowemu (tak King, Verba, Keohane 1994) czy też może uwzględniać inne przesłanki (np. wyjaśnienie teleologiczne)? Jak wybory paradygmatyczne wpływają na postawy wobec problemu wyjaśnienia? Jaki jest związek między prognozowaniem a wyjaśnianiem (Dowding i Miller 2019)? W jaki sposób ustalić które wyjaśnienie jest bardziej trafne? To są tylko niektóre z ważnych pytań które można postawić próbując zrozumieć problem wyjaśniana w nauce, i które mogą stanowić pierwszą grupę referatów zgłaszanych do niniejszego panelu.

Z drugiej strony pojawia się wiele praktycznych pytań związanych z planowaniem procesu badawczego, którego ambicją jest wyjaśnianie naukowe. Własne albo cudze doświadczenie badawcze mogą służyć autorom zgłoszeń referatów do niniejszego panelu jako źródło refleksji na temat tego jakie miejsce zajmuje problem wyjaśniania w badaniach politologicznych, z jakimi dylematami z tymi związanymi zmagają się politolodzy, przed jakimi wyzwaniami stają i jak udaje albo próbuje się je rozwiązywać.

 

 

Referaty:

profil photo: Miłosz Ślepowroński

mgr Miłosz Ślepowroński
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Ewolucyjna teoria gier jako narzędzie wyjaśniania kooperacji

opis

Teoria gier była użyta w wielu projektach politologicznych i filozoficznych, które miały za zadanie wyjaśnić współpracę na poziomie makro (Axelrod, Binmore, Alexander), jednak wszystkie one były obarczone szeregiem problemów. Modele te oferowały statyczny obraz społeczeństwa, gdzie na funkcjonalistyczną modłę, dobre konsekwencje analizowanej instytucji czy normy są zarówno jej wyjaśnieniem, jak i uzasadnieniem. Ponadto, ich wymagania dotyczące jednostkowej racjonalności były nadmiernie restrykcyjne, co jednak nie wystarczało do rozwiązania problemu wyboru spośród wielu równowag.

W referacie wskażę, w jaki sposób można tych problemów uniknąć. Narzędziem, które do tego posłuży, jest ewolucyjna teoria gier – modyfikacja jej „klasycznej” wersji, w której zamiast hiperracjonalnych jednostek dokonujących optymalnych wyborów modelujemy całe populacje i rozprzestrzenianie się danych strategii w nich za pomocą znacznie mniej wymagających mechanizmów, jak imitacja. Omówię użyteczność tego podejścia, na przykładzie modelów współpracy w tradycji Hobbesa czy Rawlsa - opartych wyłącznie na egoistycznej motywacji jednostek oraz ich problemów. Okazuje się, że próby wyjaśniania kooperacji tylko na tej podstawie nie spełniają swojej roli, a aby je uratować, musimy wprowadzić mechanizmy tzw. silnej wzajemności. Wskażę, że modele posługujące się ewolucyjną teorią gier pełnią rolę eksplanacyjną, opisując, w jaki sposób obserwowane mechanizmy mogły się wykształcić, biorąc pod uwagę jakąkolwiek wiarygodną mechanikę ewolucyjną oraz określając zakres możliwości początkowych, które pozwoliły doprowadzić do danego rezultatu.

profil photo: Krzysztof Kasianiuk

dr hab. Krzysztof Kasianiuk, prof. CC
Collegium Civitas

Problem faktu naukowego w modelu Ernesta Nagela a wyjaśnianie w politologii

opis

Celem referatu jest dyskusja nad założeniami prostego modelu nauki Ernesta Nagela (Struktura nauki, Warszawa 1970 (1961)) w kontekście badań politologicznych.

W modelu E. Nagela przyjmuje się, że do przeprowadzenia wyjaśniania wystarczy zbiór "faktów naukowych" - "wyjaśnianych" i "wyjaśniających" - połączonych na podstawie założeń teoretycznych. Przy tym, jak się wydaje, o aplikowalności i wartości konkretnego typu wyjaśniania (dedukcyjnego, probabilistycznego, teleologicznego lub genetycznego) w konkretnym projekcie badawczym, ma decydować zbieżność między założeniami teoretycznymi a obserwacjami.

Jednak pojawia się tu trudność - jak stwierdzić co jest "faktem naukowym" i jaka jest jego relacja względem innych faktów? Proponowana dyskusja będzie przebiegać na płaszczyźnie 1) problemu rozłączności "faktów naukowych"; 2) możliwości stwierdzenia, które fakty nie mogą zostać zidentyfikowane. Argumentacja będzie wykorzystywać m.in. przykłady pochodzące z badań nad zjawiskami politycznymi oraz grafy i matryce logiczne w ujęciu klasycznym.

profil photo: Mateusz Wajzer

dr Mateusz Wajzer
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Biologiczne wyjaśnienia zachowań politycznych – istota, kategorie, znaczenie

opis

Każdego roku ukazuje się wiele analiz opisujących i wyjaśniających zachowania, poprzez które obywatele współczesnych państw dążą do wywarcia wpływu lub wywierają wpływ na politykę. Zwykle badacze koncentrują swoją uwagę na środowiskowych uwarunkowaniach wyjaśnianych zachowań, pomijając lub marginalizują wpływ czynników biologicznych. Poza głównym nurtem badań powstają jednak podejścia, których celem jest uzupełnienie politologicznego łańcucha eksplanacyjnego o elementy pozaśrodowiskowe. W referacie skoncentruję się na biologicznych wyjaśnieniach zachowań politycznych. Rozpocznę od krótkiego wprowadzenia do badań biopolitycznych. Następnie omówię związek między pojęciem przyczynowości a biologicznymi wyjaśnieniami zachowań politycznych. Dalej wyróżnię, w oparciu o kategoryzację Tinbergena (1963), „ultymatywne” i „proksymatywne” poziomy wyjaśnień zjawisk i procesów biologicznych, co umożliwi mi identyfikację i charakterystykę różnych kategorii wyjaśnień biopolitycznych. W końcowej części referatu zwrócę uwagę na potrzebę pluralizmu stylów eksplanacyjnych w badaniach zachowań politycznych oraz omówię znaczenie wyjaśnień biopolitycznych dla tradycyjnej politologii.

profil photo: Damian Szacawa

dr Damian Szacawa
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Teoria ugruntowana w badaniach stosunków pomiędzy organizacjami międzynarodowymi: potencjał i wyzwania

opis

Podstawowym obszarem zainteresowania teorii stosunków międzynarodowych (TSM) są zarówno przyczyny konfliktów pomiędzy podmiotami tych stosunków, jak i warunki współpracy pomiędzy nimi (Dunne, Kurki i Smith 2013). O ile jednak istnieje wiele opracowań dotyczących wzajemnej współpracy i zależności pomiędzy państwami (Keohane 1984; Grieco 1988), to dopiero od niedawna badacze zwracają uwagę w tym kontekście na zagadnienie stosunków pomiędzy organizacjami międzynarodowymi (IORs) (Knoke i Chen 2008; Biermann i Koops 2017). Związane jest to z coraz aktywniejszą rolą organizacji międzynarodowych w kształtowaniu (wspólnie z państwami i innymi podmiotami) stosunków międzynarodowych, zwłaszcza w odniesieniu do multilateralizmu, co przejawia się szczególnie na poziomie systemu międzynarodowego (Cogan, Hurd i Johnstone 2016). Analizowanie IORs jest możliwe w oparciu o różne założenia teoretyczne i podejścia metodologiczne. Prowadzi to jednak do tego, że dotychczasowe badania cechują się wysokim stopniem fragmentacji w wymiarach podmiotowym, jak i przedmiotowym. 

Teoria ugruntowana należy do badań jakościowych w naukach społecznych, a u jej podstaw znajduje się założenie o generowaniu teorii w oparciu o systematycznie gromadzone dane empiryczne, ich porównywanie oraz równolegle prowadzoną analizę i interpretację (Glaser i Strauss 1967; Charmaz 2006). Celem referatu jest analiza przydatności teorii ugruntowanej (grounded theory) do analizy IORs oraz ustalenie, w jakim zakresie teoria ugruntowana może być wykorzystana na gruncie TSM do lepszego wyjaśnienia uwarunkowań, mechanizmów oraz form IORs.