2022-09-22 17:00 - 19:00

"Państwo na nowo czy zreformowane czyli dylematy obywateli XXI wieku"

dr hab. Iwona Jakimowicz-Pisarska
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

Pracownik Katedry Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych AMW w Gdyni. Zainteresowania badawcze skupione wobec problemów kondycji państwa europejskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Grecji, spraw migracji oraz tematyki kobiet w polityce międzynarodowej. Pasjonatka literatury i wielbicielka kultur z obszaru tzw. Bliskiego Wschodu.

dr hab. Wawrzyniec Konarski, prof. AFiB Vistula
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Dr hab., profesor uczelniany w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie i rektor tej uczelni od 2019. Badacz zagadnień etnokulturowych i polityczno-ustrojowych w systemach demokratycznych i autorytarnych oraz wybranej problematyki w ramach najnowszej historii politycznej oraz etnopolityki. Autor ponad 220 publikacji z dziedziny nauk politycznych, kulturoznawstwa, medioznawstwa i stosunków międzynarodowych, w tym ponad 10 monografii indywidualnych i zbiorowych, opublikowanych w 8 językach.

Panel zamknięty

Obecnie obserwujemy nieustanne zmiany w relacji państwo- obywatel, które są powodowane tak przez pandemię, jak i wszechobecny populizm, globalizację oraz wiele innych czynników. Zatem coraz ważniejsza staje się odpowiedź na pytania jak ma zachowywać się państwo europejskie i w jaki sposób budować relację ze swoimi obywatelami. Ten temat właśnie staje się współnym mianownikiem debaty w ramach propnowanego panelu.

dr hab. Iwona Jakimowicz-Pisarska
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

„Dekonstrukacja państwa jakie znamy. Stara – nowa Grecja” „Deconstruction of the well – known state. Old – new Greece”

dr hab. Wawrzyniec Konarski, prof. AFiB Vistula
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

"Państwo z problemem czy problem z państwem? Casus I Rzeczypospolitej i współczesne odzwierciedlenie jej wad". "A state with problem or problem with state? The case of First Commonwealth and contemporary reflection of her disadvantages".

profil photo: Małgorzata Myśliwiec

dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ
Uniwersytet Śląski w Katowicach

„Hiszpania 2022: konstytucja, czy ewolucja?” „Spain 2022: the Constitution or Evolution?

profil photo: Bartłomiej H. Toszek

dr hab. Bartłomiej H. Toszek, prof. US
Uniwersytet Szczeciński

"Państwo (wielo)narodowe vs. państwo europejskie. Brexit z perspektywy brytyjskiej"/"(Multi)national state vs. European state. Brexit from the British perspective"