2022-09-22 11:00 - 13:00

  WPAiE: 215 A

Wygrać z chaosem. Ogólnoamerykańskie wyzwania polityczne ostatnich lat

Moderator/rzy:

dr Alicja Fijałkowska-Myszyńska
Uniwersytet Warszawski

dr Magdalena Lisińska
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Panel zamknięty

Ostatnie lata przyniosły w obu Amerykach liczne kryzysy polityczne i niepokoje społeczne. Populistyczni przywódcy zarówno z prawej, jak i z lewej strony sceny politycznej dochodzili do władzy w kolejnych państwach amerykańskich, generując silną polaryzację społeczeństw i radykalizację stanowisk. Jednocześnie w całym regionie obywatele tłumnie wychodzili na ulice nie tylko w proteście przeciwko kolejnym lockdownom i nieudolności władz w walce z pandemią COVID-19, ale także ze względu na rasizm, dyskryminację czy niedostateczną ochronę wrażliwych grup społecznych, takich jak mniejszości etniczne, kobiety czy uchodźcy. Tymczasem szefowie rządów, którzy mieli zapewniać bezpieczeństwo i ład, często nie byli w stanie zapanować nad chaosem, jako że sami popadali w kłopoty, co niejednokrotnie kończyło się impeachmentem lub choć próbą jego przeprowadzenia. Wspomniane niepokoje społeczno-polityczne nie tylko doprowadziły do kryzysów w państwach amerykańskich, ale będąc z uwagą śledzone przez inne regiony, wpłynęły także na pozycję krajów zachodniej półkuli w światowej polityce i gospodarce.

Niniejszy panel jest próbą dyskusji na temat problemów politycznych, z jakimi mierzyły się państwa amerykańskie w ostatnich latach. Zawarte w nim referaty prezentują perspektywę ogólnoamerykańską, przyjmując za region obie Ameryki i skupiając się na wspólnych tendencjach i wyzwaniach. Badacze z Warszawy i Krakowa poruszą w ramach niego takie zagadnienia jak: populizm, kryzysy polityczne, miejsce Ameryk w strukturach władzy gospodarki światowej, a także reakcja Unii Europejskiej na zawirowania społeczno-polityczne na zachodniej półkuli.   

Referaty:

dr Magdalena Lisińska
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Populizm w Amerykach. Nowe zagrożenie czy stała tendencja?

dr Alicja Fijałkowska-Myszyńska
Uniwersytet Warszawski

Kryzysy polityczne jako ogólnoamerykańska przypadłość ostatnich lat

profil photo: Tomasz Rudowski

dr Tomasz Rudowski
Uniwersytet Warszawski

Ameryki a struktury władzy w gospodarce światowej

profil photo: Natalia Korycka

mgr Natalia Korycka
Uniwersytet Warszawski

UE wobec niepokojów politycznych w obu Amerykach

mgr Natalia Potera
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Znaczenie średnich potęg w procesie ustanawiania nowego porządku światowego. Państwa członkowskie MIKTA jako studium przypadku

opis

Zagadnienie potęgowości jest jedną z podstawowych kategorii podejmowanych w naukach społecznych. Autorka referatu stawia sobie za zadanie nie tylko wyjaśnić, w jaki sposób należy rozumieć siłę, określaną także poprzez słowo „potęga” oraz „mocarstwowość” państw, ale także przedstawić, jakie znaczenie dla dalszego rozwoju współczesnego porządku międzynarodowego mają podmioty o ograniczonej sferze działania. Tym samym porównane zostaną ze sobą potencjały siłowe państw, wchodzących w skład nieformalnej organizacji MIKTA. Zaliczamy do nich kolejno Meksyk, Indonezję, Koreę Południową, Turcję oraz Australię. Autorka postara się wskazać na podobieństwa, różnice oraz pewne prawidłowości dostrzegalne w dotychczasowym rozwoju konkretnych jednostek państwowych. Na tym etapie odniesie się ona do wymiarowego zakresu siły wybranych przez siebie podmiotów, a tym samym, podejmie próbę odpowiedzenia na dwa główne pytania badawcze: w jaki sposób średnie potęgi oddziałują na globalny system międzynarodowy oraz które z wybranych aspektów potęgowości będą stanowiły w przyszłości główny determinant dalszego rozwoju tych państw? Analizie zostaną poddane zmiany zachodzące w obrębie wybranych podmiotów, jak i ich relacji z otoczeniem międzynarodowym – zwłaszcza z obecnymi hegemonami. Autorka postara się przy tym wskazać na to, co stanowi o ich „średniości” oraz czy mają one perspektywę poszerzenia swojego obecnego wpływu.