2022-09-22 17:00 - 19:00

  IFA: 208

Wyzwania współczesnego państwa wobec pandemii. Pandemia w Europie Środkowej - studium przypadku. - cz. 3

Moderator/rzy:

prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek
Uniwersytet Warszawski

profesor zwyczajna, doktor habilitowana nauk społecznych, politolog, prodziekan ds.rozwoju, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2016–2019 dyrektor Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego. Pracowała w administracji publicznej, m.in. jako doradca prezesa rady ministrów, wicedyrektor Biura Spraw Społecznych w Kancelarii Prezydenta RP, członek Rady Służby Cywilnej. Członek Rady Doskonałości Naukowej I kadencji.

Panel otwarty

Przedmiotem rozważań będzie państwo i społeczeństwo w pandemii, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki Europy Środkowej. W panelu znajdą miejsce rozważania dotyczące poszukiwania odpowiedzi na pytania, czym są pandemie (kiedyś zarazy) dla polityki i filozofii polityki, zbadanie polityczno-prawnych ram podmiotów politycznych w walce z pandemią oraz przeanalizowanie zagrożeń i skuteczności podjętych działań przez współczesne państwo. Przedmiotem rozważań będą wszystkie podmioty polityczne, które: uczestniczyły w zapobieganiu i zwalczaniu skutków pandemii, brały udział w po stronie rządu w jej opanowaniu, protestach anty-restrykcyjnych i innych formach działań zbiorowych oraz były zaangażowane w politykę zbiorową jako przedstawiciele aparatu państwowego (policjanci, strażacy, politycy, pracownicy sektora publicznego, urzędnicy państwowi i dziennikarze mediów publicznych). Uczestnicy panelu podejmą próbę wyjaśnienia przyczyn i zasięgu  popełnionej przemocy politycznej w czasach pandemii. Uczestnicy panelu podejmą próbę  systematycznego określenia i wyjaśnienia zachowania podmiotów politycznych w różnych kontekstach dotyczących pandemii, zidentyfikowanie podobieństw i różnic między poszczególnymi państwami na przykładzie Europy Środkowej oraz określenia źródeł i wyników tych krytycznych cech.

Referaty:

dr Antoni Morawski
Uniwersytet Warszawski

Działania administracji rządowej i samorządowej w zakresie wykorzystania potencjału wolontariatu podczas pandemii.

opis

Podobnie jak w przypadku wielu innych sytuacji kryzysowych, pomoc osobom dotkniętym pandemią i jej skutkami, a także osobom zagrożonym nieśli wolontariusze. Część z nich organizowała się na zasadzie oddolnych, społecznych inicjatyw, część zaś funkcjonowała w ramach organizacji pozarządowych lub działała indywidualnie. Administracja publiczna w Polsce, realizujaca szereg zadań związanych z przeciwdziałaniem pandemii i jej skutkom, miała możliwość wykorzystania potencjału wolontariuszy. Celem referatu jest przedstawienie rozwiązań przyjmowanych na poziomie centralnym, jak również lokalnie, dotyczących efektywnego ukierunkowania tej społecznej siły. Scharakteryzowane zostaną uwarunkowania przyjmowania tych rozwiązań, przebieg ich wprowadzania oraz oceniona zostanie ich efektywność. Ważną częścią referatu będzie próba odpowiedzi na pytania: Czy wolontariusze wspierali administrację publiczną, czy też w jakimś stopniu ją zastępowali? Czy w administracji istniały rozwiązania pozwalające na wykorzystanie tego potencjału, czy też miały one charakter doraźny?; Czy pandemia zwróciła uwagę na kwestię możliwości wykorzystania potencjału wolontariuszy przez państwo i jakie wyciągnięto wnioski? Zwłaszcza udzielenie odpowiedzi na to ostatnie pytanie może być interesujące, z uwagi na rolę jaką odgrywają wolontariusze w kontekście kolejnej sytuacji kryzysowej, związanej z wojną na Ukrainie. 

profil photo: Marcin Jurgilewicz

dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz
Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza

Wpływ pandemii na organizację pokojowych zgromadzeń w wybranych państwach Europy Środkowej

opis

Wolność zgromadzeń stanowi przykład jednego z uprawnień przyznanych jednostce w każdym demokratycznym państwie prawa, aby mogła wygłosić swoje poglądy w przestrzeni publicznej. Pandemia znacząco wpłynęła w wielu państwach na funkcjonowanie społeczeństwa i korzystanie z uprawnień gwarantowanych przez państwo. Stosowne ograniczenia dotyczyły także prawa do organizacji pokojowych zgromadzeń w poszczególnych państwach Europy Środkowej, co będzie przedmiotem wystąpienia.

dr hab. Magdalena Mikołajczyk
Uniwersytet Wrocławski

Zróżnicowanie i polityczne znaczenie modelu działań wobec pandemii SARS- CoV 2 w państwach Europy Środkowej

opis

Problemem ważnym dla nauk społecznych, w tym badaczy zorientowanych na wyzwania dotykające świat w XXI wieku, jest to czy istnieje przyczynowo-skutkowy związek kryzysu wywołanego pandemią SARS- CoV 2 z obniżeniem standardów demokracji. Przedstawicieli panelu interesuje sytuacja w państwach Europy Środkowej i Centralnej. Analizując dyskurs, na który składają sie wypowiedzi  publikowanych analiz naukowych, inne - o charakterze popularnonaukowym lub publicystycznym, raporty organizacji rejestrujących dane o przebiegu pandemii SARS-COV 2 oraz raporty zawierające wskaźniki umożliwiające pozycjonowanie państw ze względu na demokratyczne (lub nie) cechy ich ustrojów, można na problem spojrzeć w trzech wymiarach - instytucjonalnym, komunikacyjnym i związanym z ekspresją politycznego sprzeciwu. Ograniczając analizę do wybranych państw skupiam uwagę nie tylko na raportowanym pozycjonowaniu realizacji zasad państwa demokratycznego, ale na działaniach podejmowanych w czasie epidemicznego zagrożenia: wobec choroby, w związku z chorobą,  pod pretekstem choroby oraz indyferentnie wobec niej, tworzących potencjał do politycznej zmiany.

dr hab. Jaroslaw Czub
Uniwersytet Warszawski

Lobbing we współczesnym państwie w czasach COVID-19

opis

Podmioty niepaństwowe uczestniczą w szeregu obszarów kształtowania polityki w Europie i innych organach zarządzających na szczeblu lokalnym, regionalnym i globalnym. Lobbing promuje różnorodne formy, środki komunikacji i wymiany poglądów, które są fundamentalne dla umożliwienia aktywności różnych podmiotów niepaństwowych.  Kluczowe możliwości dostępu do decydentów w państwach europejskich po rozpoczęciu pandemii COVID-19 jest ograniczone, co ma znaczący wpływ na relacje lobbystów z organami decyzyjnymi w Europie. Po 2020 roku wystąpiły duże rozbieżności w reprezentacji i dostępie do procesu tworzenia polityki dla grup interesu, co wpływa na efektywność i skuteczność działań podejmowanych przez te grupy. Stopień równowagi między różnymi poziomami współpracy w zakresie reprezentacji i dostępu do poszczególnych instytucji czy organów w czasach COVID-19 zależy od ekonomicznego, prawnego i społecznego kontekstu kształtowania polityki.

W związku z powyzszym nadrzędnym celem referatu będzie analiza dostępu do decydentów i wpływu różnych grup interesu na tworzenie polityki we współczesnym panstwie w Europie w czasach pandemii COVID-19. W wystąpieniu wskazana będzie nierównomierność wpływu poszczególnych aktorów niepaństwowych na procesy tworzenia polityki od 2020 roku, kiedy pandemia rozpoczęła się w porządku globalnym.

W referacie zostaną także przedstawione cele grup interesu w ramach procesu decyzyjnego, a także nowe, zmodyfikowane i zintensyfikowane formy oddziaływania wykorzystywane przez grupy interesu w procesie decyzyjnym w państwach europejskich umocowane w czasach pandemii. W referacie poruszone będą również następujące problemy: priorytetyzacja instytucjonalna w ramach modelu funkcjonowania grup interesu w Europie w czasach pandemii COVID-19 oraz zdefiniowanie nowych form i kanałów oddziaływania grup interesu w pandemii COVID-19 w Europie.