2022-09-22 14:30 - 16:30

  IFA: 209

Młode wino w starych bukłakach? Stan i perspektywy polskich nauk o polityce i administracji.

Moderator/rzy:

profil photo: Mikołaj Cześnik

dr hab. Mikołaj Cześnik, prof. SWPS
Uniwersytet SWPS

Socjolog i politolog. Zajmuje się badaniami zachowań i wyborów politycznych. Jest członkiem Polskiego Generalnego Studium Wyborczego. Publikował m.in. w Communist and Post-Communist Studies, East European Politics, East European Politics and Societies, Journal of European Public Policy, Kulturze i Społeczeństwie, Party Politics, Polish Sociological Review, Przeglądzie Socjologicznym, Studiach Socjologicznych. Członek zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.

profil photo: Agnieszka Turska-Kawa

dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Panel otwarty

Głównym celem panelu jest dyskusja o stanie i perspektywach polskich nauk o polityce i administracji. Ta nowa (w pewnym sensie) dyscyplina naukowa skupia uczone i uczonych z kilku do tej pory formalnie od siebie oddzielonych dyscyplin nauk społecznych. Uprawiają oni refleksję nad życiem politycznym w różnych paradygmatach, reprezentują różne perspektywy metodologiczne. Spajanie nowej dyscypliny, wypracowywanie jej teoretycznej tożsamości i metodologicznych standardów jest (i będzie) długim i skomplikowanym procesem. Proponowany panel chce sproblematyzować to wyzwanie i dać pole do dyskusji nad nim. Szczególny kontekst dla panelu tworzy odbywająca się w 2022 roku ewaluacja jakości działalności naukowej, która dostarcza cennego materiału empirycznego do rozmowy o stanie i perspektywach polskich nauk o polityce i administracji. Do panelu zapraszane są referentki i referenci reprezentujących różne podejścia i paradygmaty. Wartością będzie zgromadzenie w panelu osób z różnych środowisk i ośrodków, reprezentujących różnorodne podejścia, perspektywy i subdyscypliny.

Referaty:

profil photo: Marek Jarentowski

dr Marek Jarentowski
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Czym skorupka za młodu nasiąk(ł)a? Współczesna politologia polska, a okoliczności jej powstawania i program kształcenia studentów

opis

Warto rozdzielić kwestię nazwy dyscypliny i ministerialnej struktury dyscyplin(y) od stanu i perspektyw politologii rozumianej, jako zbiór badaczy, których obszarem badań jest polityka i wyniki ich badań. Pierwsza kwestia – od jednej do kilku rozporządzeniowych dyscyplin politologicznych i z powrotem – jest prawdopodobnie wynikiem specyficznie polskich tendencji (nie dotyczy to wszystkich badaczy i dyscyplin) do postrzegania nauki z perspektywy nominalnej i organizacyjnej (rozbudowana struktura stopni i tytułów, postrzeganie działalności naukowej, jako uzyskiwanie stopni i tytułów, wewnątrzuczelniane roszady organizacyjne, chęć posiadania „własnej” dyscypliny, „własnego” wydziału). Druga kwestia – stan polskiej politologii – może być wynikiem okoliczności założycielskich politologii, w różnych uczelniach w okresie Polski Ludowej, jak i programu studiów realizowanego od wielu lat na kierunkach politologicznych. Kolejną przyczyną (a może skutkiem wcześniejszego) jest prowadzenie badań politologicznych przez socjologów (polityki).

prof. dr hab. Tadeusz Wallas
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Badania stosowane jako rozwojowa szansa dla nauk o polityce

profil photo: Jarosław Szczepański

dr hab. Jarosław Szczepański
Uniwersytet Warszawski

Nauki o polityce (i administracji) czy język, rzeczywiście kształtuje świadomość?

opis

Nauki o polityce i administracji, po krótkotrwałym wydzieleniu nauk o polityce publicznej i w przededniu decyzji o ew. wydzieleniu nauki o stosunkach międzynarodowych, są kolejną w ciągu propozycją organizacji pod względem formalnoprawnym naszej dyscypliny. Pytaniem otwartym pozostaje jednak na ile zmiany w warstwie formalnej oraz związane z nim zmiany etykiet mają wpływ na sposób organizacji dyscypliny. Innymi słowy, czy narzucany odgórnie język opisu, w myśl filozofii zwrotu lingwistycznego, będzie kształtował świadomość i percepcję jego użytkowników.

Referat podzielony zostanie na dwie części, z których każda referować będzie inne doświadczenia i wynik analiz prowadzonych między 2018 a 2022 rokiem. Pierwsza część poświęcona zostanie analizie procesu zmiany oraz analizie formalnoprawnej, której zręby zostały już zaprezentowane w artykule Nauka o polityce w ustawie 2.0 (Przegląd Europejski). Będzie to więc okazja do weryfikacji tego w jaki sposób „zestarzały” się tezy stawiane na samym początku transformacji systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Druga część poświęcona zostanie prezentacji efektu debat prowadzony w ramach IPSA Research Committee no. 33 (Political Science as a Discipline) dotyczących systemu nazewnictwa oraz organizacji dyscypliny naukowej na obszarze Euro-Atlantyckim. W części tej poszukiwana będzie odpowiedź na pytanie, czy język opisu rzeczywiście wpływa na organizację dyscypliny. 

Całość referatu prowadzona będzie z perspektywy badacza reprezentującego zarówno prawo jak i naukę o polityce, tj. dyscypliny, które częściowo zostały połączone. Będzie to okazja do wskazania na własny sposób delimitacji – wskazanie takie będzie włączone do części pierwszej referatu. Będzie to też sposobność do przekazania uwag dot. dyscypliny wynikających z pracy ewaluatora MEiN w bieżącej ocenie parametrycznej.

profil photo: Michał Jacuński

dr hab. Michał Jacuński, prof. UWr
Uniwersytet Wrocławski

Zła baletnica czy dobry krawiec? O kondycji nauk o polityce i administracji w perspektywie III kryterium ewaluacji.

opis

W swoim referacie Autor przyjrzy się kondycji dyscypliny nauki o polityce i administracji w perspektywie oceny* III kryterium ewaluacji - wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Przeanalizowanych zostanie 70 opisów wpływu, które zgłoszone zostały przez 34 ośrodki krajowe, w których uprawiana jest przedmiotowa dyscyplina. Autor proponuje następujące cele wystąpienia: usystematyzowanie obszarów oddziaływania ośrodków politologicznych, ustalenie zasięgu i znaczenia wpływu, analiza sposobów narracji oddziaływania na otoczenie, omówienie wniosków na przyszłość. Aby zrealizować postawione cele, wykorzystany zostanie materiał empiryczny, dostępny publicznie w systemie RADON, jak też obserwacje własne autora, który koordynował prace nad opracowaniem danych w III kryterium ewaluacji dla 25 dyscyplin Uniwersytetu Wrocławskiego oraz był ekspertem KEN dyscyplin nauki o polityce i administracji oraz nauki o bezpieczeństwie w ewaluacji 2022 roku. * Na zakres końcowy referatu może mieć wpływ dostępność lub brak danych oceny ewaluacyjnej dyscyplin. Informacje w tym zakresie, zgodnie z zapowiedziami, powinny być upublicznione w czerwcu, a w sierpniu 2022 zapowiadane jest przyznanie kategorii naukowych.

dr Piotr Obacz
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Renesans czy rozpad politologii? Refleksje na temat przyszłości dyscypliny naukowej z perspektywy koncepcji

opis

Wobec złożonych wyzwań, z jakimi musi się obecnie mierzyć polska politologia, zachodzi paląca potrzeba poważnej debaty nad kierunkiem ewolucji politologii w Polsce, zmian na gruncie tej dyscypliny, nad jej przyszłością.

W wystąpieniu zostanie zaprezentowana autorska koncepcja "IKR", opierająca się na założeniach, które mogą być podzielane przez wszystkich uczonych, bez względu na orientację naukową, preferencje badawcze i ambicje. Są to:

- Integracja: konieczność połączenia różnych specjalności badawczych "pod jednym szyldem" i zdecydowany rozwój współpracy badawczej w celu maksymalizacji efektywności naukowej, przy zachowaniu wewnętrznego pluralizmu politologii;

- Konsolidacja: konieczność konsolidacji środowiska politologicznego wokół wspólnych celów naukowych, wynikających przede wszystkim z heterogeniczności zjawisk politycznych oraz złożoności różnorakich zjawisk zachodzących na świecie, a także z utrwalających się w nim trendów naukowych;

- Reorientacja tematyczna: skupienie się w większym stopniu na pewnych blokach zagadnień, których płynne ramy są zakreślane charakterem przedmiotu poznania, np.: "świat jako system globalnych współzależności, globalizacja i governance", "konflikt, wojna, bezpieczeństwo, pokój i sprawiedliwość", "demokratyczna polityka, relacje społeczno-polityczne, zmiana społeczna i polityczne innowacje", "wielokulturowość, etniczność, tożsamość i polityka", "polityka i prawo", "polityka zmian klimatycznych". Byłoby to dobitne potwierdzenie global mindset przedstawicieli naszej dyscypliny.

Wyłania się z tego perspektywa przedefiniowania politologii, jej granic, utartych schematów badawczych, metodologicznych, poznawczych, merytorycznych, ale zdecydowanie takiego, które wychodzi naprzeciw zarówno wymaganiom czasów, jak i oczekiwaniom politologów i wszystkich innych badaczy związanych z politologią zainteresowaniem życiem społeczno-politycznym w całej gamie jego faktycznych i możliwych wymiarów.