Co warto zobaczyć we Wrocławiu? TOP 10
Rynek
Jeśli szukasz miejsca tętniącego życiem o każdej porze dnia i nocy, to dobrze trafił(a)eś! Na czterohektarowym placu można zobaczyć unikatowe zabytki architektury gotyckiej i renesansowej, w tym Sukiennice, ratusz z 66-metrową wieżą i znajdującym się wewnątrz Muzeum Sztuki Mieszczańskiej oraz kopię średniowiecznego pręgierza. Nieopodal rynku znajduje się mostek Czarownic (zwany też Mostkiem Pokutnic) - łącznik pomiędzy wieżami katedry św. Marii Magdaleny. Wystarczy pokonać 247 schodów, aby podziwiać wspaniałą panoramę Wrocławia.
Ostrów Tumski
W najstarszej części Wrocławia można zobaczyć unikatowe zabytki architektoniczne, w tym min. odbudowaną po II wojnie światowej gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela ze srebrnym ołtarzem ufundowanym przez arcybiskupa Andreasa Jerian oraz kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. Warto także odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne, gdzie przechowywana jest słynna Księga henrykowska z XIII–XIV wieku, w której zapisano pierwsze zdanie w języku polskim.
Oficjalna strona: http://www.katedra.archidiecezja.wroc.pl/
Dzielnica Czterech Wyznań
Fragment Starego Miasta, gdzie w dość bliskim sąsiedztwie rozlokowane są cztery świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga. Idąc jedną z wybranych ścieżek turystycznych - kulturową lub historyczną – możemy po drodze zajrzeć do licznych galerii, kawiarni i klubów muzycznych.
Panorama Racławicka
Ogromne działo o wymiarach 15 x 114 m namalowane z okazji 100. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej przez zespół malarzy pracujących pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka i przedstawiające bitwę pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 r. Cykloramiczny obraz jest umieszczony w specjalnie zbudowanej rotundzie.
Oficjalna strona: https://mnwr.pl/category/oddzialy/panorama-raclawicka/
Hala Stulecia i Park Szczytnicki
Arcydzieło światowej architektury XX wieku, w 2006 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Modernistyczna hala widowiskowo - sportowa zaprojektowana przez wybitnego architekta Maxa Berga została wybudowana w latach 1911 – 1913. W jej sąsiedztwie znajduje się zaprojektowany przez Hansa Poelziga Pawilon Czterech Kopuł (dawniej mieszczący wrocławską Wytwórnię Filmów Fabularnych, a obecnie prezentujący jedną z najbogatszych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej), Pergola z Fontanną Multimedialną, świetnie utrzymany Park Szczytnicki oraz Ogród Japoński.
Oficjalna strona: https://halastulecia.pl/
Hydropolis
To unikatowe, wielokrotnie nagradzane, wrocławskie interaktywne centrum wiedzy o wodzie, łączące walory edukacyjne z formą wystawienniczą na światowym poziomie. Wystawa zlokalizowana jest w XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku czystej wody. Bawią się na niej świetnie wszyscy, niezależnie od wieku!
W pobliżu centrum znajduje się kolejka linowa Polinka, która kursuje nad Odrą między kampusami Politechniki Wrocławskiej i z której możemy podziwiać panoramę Wrocławia.
Oficjalna strona: https://hydropolis.pl/
Wrocławski Ogród Zoologiczny
To jeden z najstarszych i jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Na 33 hektarach możemy oglądać nie tylko egzotyczne zwierzęta, ale także zabytkowe zabudowania (m.in. baszta niedźwiedzi, słoniarnia, pawilon małp). Ogromną popularnością cieszy się Afrykarium – kompleks budynków wraz z oceanarium prezentujący ekosystemy Afryki.
Oficjalna strona: https://zoo.wroclaw.pl/
Centrum Historii Zajezdnia
Otwarte w 2016 r. muzeum prezentuje wystawy związane przede wszystkim z historią Dolnego Śląska i Wrocławia po 1945. Ulokowane zostało w pochodzącym z XIX wieku budynku zajezdni Städtische Straßenbahn Breslau (pol. Wrocławskie Tramwaje Miejskie) przy ul. Grabiszyńskiej 184 (dawna Gräbschener Straße), gdzie 26 sierpnia 1980 r. zawiązał się pierwszy w regionie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy
Oficjalna strona: https://zajezdnia.org/
Muzeum Iluzji
Dla poszukujących magicznych miejsc Wrocław ma coś niecodziennego – Muzeum Iluzji. Na Wyspie Piasek magia przeplata się z nauką i sztuką, a wyjątkowe, interaktywne doświadczenia zabierają nas do niesamowitego świata iluzji.
Oficjalna strona: https://muzeumiluzjiwr.pl/
Szlakiem wrocławskich krasnali
Dla tych, którzy chcą się po prostu po Wrocławiu poszwędać proponujemy zwiedzanie z wrocławskimi krasnalami. Podejmij wyzwanie i znajdź ponad 360 mieszkańców naszej „mniejszej” społeczności…. lub znajdź chociaż kilku…
Oficjalna strona krasnali: https://visitwroclaw.eu/wroclawskie-krasnale
Stare Jatki we Wrocławiu
Jatki to uliczka na Starym Mieście łącząca ul. Odrzańską z ul. Kiełbaśniczą. Od XIII wieku, przez stulecia miejsce, gdzie funkcjonowały zakłady rzeźnicze i sklepy sprzedające mięso. Dziś wypełniona sklepikami i galeriami uliczka, na której znajduje się pomnik „Ku czci Zwierząt Rzeźnych”.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Zbiory muzeum obejmują ponad 200 000 obiektów reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki. Artefakty pochodzą przede wszystkim z obszaru Dolnego Śląska.
Oficjalna strona: https://mnwr.pl/
zdjęcia pochodzą z serwisu go.wroclaw.pl