2022-09-22 11:00 - 13:00
IFA: 207
Doradztwo polityczne i lobbing w politycznym procesie decyzyjnym - cz. 1
Moderator/rzy:
dr hab. Szymon Ossowski, prof. UAM
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Prof. UAM dr hab. Szymon Ossowski Prodziekan ds. studenckich Przewodniczący Rady programowej grupy kierunku studiów Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Nowe media w komunikacji, Produkcja audiowizualna Kierownik studiów podyplomowych Komunikacji marketingowej i public relations Zakład Komunikacji Społecznej Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

dr Artur Kopka
European University Viadrina in Frankfurt (Oder)
Doktor filozofii w zakresie nauk o polityce, magister europeistyki i germanistyki. Absolwent Uniwersytetu-Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie pracownik naukowy w Katedrze Politologii Porównawczej i Katedrze Studiów Europejskich Uniwersytetu-Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz wykładowca w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Panel otwarty
Obszarem badawczym panelu są relacje zachodzące pomiędzy doradztwem politycznym i lobbyingiem oraz praktyka doradztwa w procesie podejmowania decyzji politycznych w Polsce i innych państwach europejskich. Problematyka doradztwa politycznego nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród badaczy, dlatego też niniejszy obszar badawczy, szczególnie w perspektywie porównawczej, należy w świetle zwiększającego się znaczenia doradztwa politycznego, zarówno w politologicznej debacie naukowej jak i w polityce, uznać za niedostatecznie zgłębiony. Celem panelu jest próba zapełnienia luki w tym zakresie.
Referaty:

dr Artur Kopka
European University Viadrina in Frankfurt (Oder)
dr hab. Agnieszka Vetulani-Cęgiel
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Ramy prawne doradztwa politycznego i lobbingu w oczach aktorów politycznych procesów doradczych w Polsce i w Niemczech.
opis
Celem referatu jest przedstawienie polskich i niemieckich ram prawnych w zakresie doradztwa politycznego i lobbingu z punktu widzenia parlamentarzystów i ekspertów, którzy w swojej bieżącej działalności obserwują problemy i wyzwania w tej sferze. Rozważania obejmują zarówno genezę obecnych rozwiązań ustawowych w Polsce i w Niemczech, jak i odnoszą się do poszczególnych ich aspektów, takich jak kwestie etyczne, czy też konieczność zapewnienia przejrzystości procesów doradczych i lobbingowych w polityce. Analiza opiera się na badaniach w postaci wywiadów przeprowadzonych wśród parlamentarzystów i ekspertów w zakresie postrzegania przez nich sposobu funkcjonowania istniejących regulacji.
dr hab. Szymon Ossowski, prof. UAM
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Doradztwo polityczne i lobbing w kontekście medialnym
dr Paula Wiśniewska
Uniwersytet Wrocławski
Aktywność grup lobbystycznych wobec członków Parlamentu Europejskiego IX kadencji.
opis
Polityczne procesy decyzyjne zachodzące w Unii Europejskiej są w obszarze zainteresowania grup lobbingowych od pierwszych lat funkcjonowania integracji europejskie. Już w Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali działały pierwsze grupy interesu reprezentujące przemysł węgla i stali. Wraz z rozszerzeniem kompetencji wspólnot europejskich, a potem Unii Europejskiej, na kolejne polityki :energetyczną, klimatyczną, rolną nasiliła się aktywność lobbystów na poziomie europejskim. Z badań prowadzonych nad lobbingiem wynika, że grupy interesu szczególnie aktywnie działają na poziomie Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. W swoich badaniach skupiłam się na oddziaływaniu lobbystów na grupy polityczne, do których przynależą eurodeputowani. W trakcie wystąpienia zaprezentuję odpowiedzi na następujące pytania badawcze: Jakimi instrumentami dysponują lobbyści na forum Parlamentu Europejski? Jakie grupy interesu są najbardziej aktywne w Parlamencie Europejskim? Z którymi eurodeputowanymi spotykają się lobbyści? Z członkami, której komisji parlamentarnej najczęściej spotykają się przedstawiciele grup lobbingowych? Które polityki unijne są w obszarze zainteresowania grup interesu? W trakcie badań korzystałam z danych zastanych dostępnych na stronie: www.integritywatch.eu, lobbyfacts.eu oraz z danych oficjalnych zebranych przez Rejestr Przejrzystości EU.

dr Artur Kopka
European University Viadrina in Frankfurt (Oder)
Koncepcja „politycznej kultury eksperckiej” w badaniach politycznych procesów doradczych. Polska i Niemcy w perspektywie porównawczej.
opis
Celem referatu jest refleksja nad koncepcją „politycznej kultury eksperckiej” (pke) jako modelu umożliwiającego analityczne uwzględnienie różnorodnych aspektów dotyczących politycznych procesów doradczych w perspektywie porównawczej. W ramach wystąpienia zaprezentowane zostaną wyniki badań wypracowane na podstawie eksploracji perspektywy polityków uzupełnionych o badania subiektywnych przekonań ekspertów, jako drugiej strony doradczej interakcji, dotyczących ich relacji z aktorami życia politycznego w kontekście istniejących ram instytucjonalno-prawnych. Analiza danych empirycznych przeprowadzona została w oparciu o założenie istnienia różnych typów kultury eksperckiej rozumianej jako system norm, procedur i instrumentów regulujących relacje pomiędzy ekspertami i podmiotami decyzyjnymi, ukształtowanych w wyniku zróżnicowanych uwarunkowań systemowych, politycznych, instytucjonalnych, prawnych, historycznych oraz kulturowych w poszczególnych państwach. Porównanie sposobu postrzegania relacji polityk-konsultant przez ekspertów oraz decydentów pozwoliło na zdefiniowanie tzw. miękkich uwarunkowań procesu doradczego oraz stanowiło podstawę typologicznego przyporządkowania politycznej kultury eksperckiej w Polsce i w Niemczech.

dr hab. Bartłomiej Biskup
Uniwersytet Warszawski
dr hab. Agnieszka Vetulani-Cęgiel
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Instytucjonalizacja doradztwa politycznego i lobbingu w Polsce i Niemczech
opis
Wystąpienie jest efektem badań na formami i instytucjonalizacją doradztwa politycznego i lobbingu w polsko-niemieckiej perspektywie porównaweczej. W drugiej edycji projektu zbadano lobbystów i doradców politycznych po obu stronach Odry. Autorzy skupiają się na najważniejszych podobieństwach i różnicach w obu systemach politycznych.