2022-09-22 09:00 - 10:30
IFA: 210
Czwarta władza - abstrakcja czy rzeczywistość
Moderator/rzy:

dr hab. Mateusz Nieć, prof. nadzw.
Akademia Ignatianum w Krakowie
Historyk doktryn politycznych i prawnych oraz historyk idei, specjalizuje się w genezie idei politycznych i myśli, autor 7 monografii, ponad 100 artykułów i kilkudziesięciu mniejszych prac, przedstawił autorską propozycję historii idei komunikowania od starożytności do współczesności, laureat Nagrody II stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2012 r. za wybitne osiągnięcia naukowe, zainteresowania: klasyczna nauka o polityce, kulturowe obrazy polityki; człowiek renesansu
Panel zamknięty
W nauce o polityce określenie czwarta władza najczęściej jest rozumiane jako władza środków masowego komunikowania, które obok władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej sprawują funkcje kontrolne wobec innych władz, jak i wpływają na politykę. W panelu pragniemy zadać pytanie o ideę czwartej władzy, jak ją w obecnej polityce możemy rozumieć, czy jako czynnik przyczyniający się do ładu, za D. Eastonem, do utrzymania systemu politycznego w stanie politycznej homeostazy, czy jako element chaosu? Formułowane propozycje na gruncie filozofii polityki, antropologii kulturowej czy socjologii interpretatywnej, np. władzy symbolicznej (P. Bourdieu), władzy ciała (M. Foucault), czy władzy komunikacyjnej (J. Habermas) skłaniają do ponownego pytania o władzę środków masowego przekazu w nowoczesnym państwie, w którym zdaniem zdecydowanej większośći badaczy siła mediów stale wzrasta. Wstępnie pozycjonujemy swoje rozważania o czwartej władzy między symbolicznymi ujęciami, ich opisami (M. Nieć) a propozycjami usytuowanymi instytucjonalnie w systemie i praktyce politycznej, najczęściej przypisywanymi do anglosaskiej doktryny prawno-politycznej (R. Lis, E. Bujwid-Kurek, J. Dzwończyk).
W czterech referatach proponujemy przyjrzeć się współczesnej refleksji o czwartej władzy, jak i praktyce politycznej, formułując pytania badawcze: Czy propozycja wpisania czwartej władzy w system jest utopią w Mannheimowskim rozumieniu, czy programem polityki? Czy do mobilizacji ideologicznej i kontroli politycznej niezbędna jest czwarta władza? Czy czwarta władza przyczynia się do ładu, jego utrzymania, tworzenia, czy chaosu, dekompozycji w polityce? Czy społeczeństwo obywatelskie oparte jest na idei czwartej władzy czy idei zaangażowania politycznego?
Referaty:

dr hab. Mateusz Nieć, prof. nadzw.
Akademia Ignatianum w Krakowie
Mit państwa - pytanie o czwartą władzę
dr hab. Joanna Dzwończyk, prof. UEK
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Różne twarze społeczeństwa obywatelskiego
dr hab. Dominik Sieklucki, prof. UJ
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Czwarta władza? Pozycja politycznoustrojowa samorządu terytorialnego w Polsce z perspektywy zasady podziału władz
opis
Czwarta władza? Pozycja politycznoustrojowa samorządu terytorialnego w Polsce z perspektywy zasady podziału władz
dr Barbara Węglarz
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Referendum jako forma kontroli władz przez mieszkańców
opis
Referendum jako forma kontroli władz przez mieszkańców