2022-09-23 09:00 - 10:30
IFA: 111
Aktywizm polityczny i społeczny kobiet – tradycja, teraźniejszość, perspektywy rozwoju
Moderator/rzy:
dr hab. Beata Pająk-Patkowska
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Dr hab. Beata Pająk-Patkowska, psycholożka i politolożka, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół aktywności politycznej obywateli w warunkach demokratycznych, miejsca kobiet w sferze politycznej, roli postaw i przekonań obywateli w demokracji oraz psychobiografii politycznych. Autorka monografii oraz ponad trzydziestu artykułów poświęconych tym zagadnieniom. W 2019 r. wydała monografię „

dr hab. Agata Włodkowska, prof. AFiB Vistula
Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Doktor habilitowana nauk społecznych w zakresie nauk o polityce (2014). Obszar badawczy: stosunki międzynarodowe na obszarze poradzieckim, polityka zagraniczna Polski, teoria stosunków międzynarodowych oraz problematyka gender w stosunkach międzynarodowych. Koordynatorka projektu Kobiety w polskiej politologii. Od diagnozy do współpracy (http://kobietywpolitologii.pl/).
Panel otwarty
Kobiety we współczesnym świecie co raz częściej przyjmują aktywną postawę. Odgrywają ważną rolę nie tylko w walce o swoje prawa, ale również upominają się o prawa grup dyskryminowanych, czy walczą w obronie demokracji.
Wspomnieć tu można o Strajku Kobiet, udziale kobiet w protestach na Białorusi, ale także ich zaangażowaniu w pomoc uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy. Celem panelu jest wskazanie zarówno źródeł tejże aktywności, jak i współczesnych jej przejawów, kończąc na analizie prawdopodobnych kierunków rozwoju.
Główne pytania będą się więc koncentrowały wokół następujących problemów:
- uwarunkowania aktywności politycznej, w tym historia zaangażowania kobiet w sferę społeczną i polityczną;
- przemiany organizacji kobiecych;
- uwarunkowania aktywności politycznej i społecznej
- przejawy aktywności politycznej i społecznej kobiet we współczesnym świecie
- skutki aktywności politycznej i społecznej na poziomie społecznym i indywidualnym.
Panel skierowany jest do szerokiego grona badaczy zajmujących się aktywnością polityczną i społeczną kobiet.
Referaty:

dr Edyta Chrobaczyńska-Plucińska
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Ruch kobiecy w PRL – fasadowość versus sprawczość. Przykład Krajowej Rady Kobiet Polskich
opis
Celem wystąpienia jest z jednej strony chęć uporządkowania informacji dotyczących struktury powojennego ruchu kobiecego w Polsce Ludowej, z drugiej próba odpowiedzi na pytanie dlaczego współcześnie pomija się i dyskredytuje aktywność społeczno-polityczną kobiet po 1945 r., odrzucając tym samym a priori przeszły, potencjalny dorobek powojennych organizacji kobiecych. W wystąpieniu, w oparciu o zgromadzone dokumenty i archiwalia, przedstawiona zostanie charakterystyka platformy współdziałania jaką była, powołana w 1966 r. Krajowa Rada Kobiet Polskich, która miała w zamyśle władz komunistycznych gwarantować jednolity charakter ruchu kobiecego w PRL. Ówczesne organizacje kobiece można uznawać za niepodomiotowe i niesprawcze, jednak otwartym pozostaje pytanie czy konkretne aktywności podejmowane przez kobiety w okresie Polski Ludowej także miały charakter fasadowy i pozorny, czy też można im przypisać znamiona sprawczości.
dr hab. Beata Pająk-Patkowska
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Aktywność polityczna Polek w trakcie pandemii
opis
Okres pandemii był czasem intensywnych emocji, wynikających z izolacji i ograniczonego kontaktu społecznego. Nowa sytuacja, w której się znaleźliśmy, spowodowała wysoki poziom stresu wynikający po pierwsze ze strachu przed zarażeniem, a po drugie ze zmian, jakie zaszły w różnych dziedzinach naszego życia. Do tego dochodziła frustracja spowodowana ograniczeniem wolności w celu ochrony życia i zdrowia. W tym okresie doszło do wielu protestów w różnych częściach Europy, w tym w Polsce. Celem referatu jest analiza roli kontekstu pandemii w protestach, które miały miejsce w Polsce w latach 2020-2021.
dr Agnieszka Bejma
Uniwersytet Warszawski
Ruch kobiecy i zaangażowanie kobiet w działalność organizacji pozarządowych
opis
Polityka prowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość od 2015 roku, a w szczególności zmiany w systemie sądownictwa w Polsce oraz przywrócenie dyskusji na temat obowiązującego prawa aborcyjnego, doprowadziły do masowych protestów i odrodzenia „uśpionego” nieco społeczeństwa obywatelskiego. Podobny trend obserwuje się w innych częściach świata, co niewątpliwie związane jest z odchodzeniem od tradycyjnych, konwencjonalnych form partycypacji politycznej na rzecz form niekonwencjonalnych. Wiąże się to również z zachodzącymi przemianami i rosnącą rolą mediów społecznościowych, wykorzystujących platformy komunikacyjne do mobilizowania obywateli. Celem wystąpienia będzie analiza zaangażowania kobiet w sferze społecznej, w szczególności w organizacjach pozarządowych. W toku prowadzonych analiz istotne będzie znalezienie odpowiedzi na następujące pytania badawcze: Jak rozwijał się ruch kobiecy po 1989 roku? Jakie postulaty i idee formułował? Z jakimi wyzwaniami i ograniczeniami musiał się zmierzyć? Jak dziś wygląda polski ruch kobiecy? Jakie są przejawy zaangażowania kobiet? W jakich sferach partycypacja kobiet jest najbardziej widoczna?
dr Ewa Maria Włodyka
Politechnika Koszalińska
Potyczki polityczki-feminizacja polityki na poziomie samorządu terytorialnego
opis
Rola kobiety we współczesnym społeczeństwie ulega przeobrażeniom w coraz szybszym tempie. Inny charakter udziału kobiet, podyktowany zmiennymi podążającymi za ewolucjonującym społeczeństwem, jest obserwowany także na poziomie polityki. Zdobywanie i utrzymywanie władzy nie jest już domeną jednej płci-jednakże procesy te nie są tożsame na poziomie polityki międzynarodowej, krajowej, regionalnej i samorządowej. Zaprezentowana zostanie rola kobiety we współczesnej polityce na poziomie samorządu terytorialnego z uwzględnieniem współczynnika feminizacji, poszczególnych obszarów tejże polityki oraz obecności kobiet w samorządowym marketingu politycznym. Poczyniona zostanie ponadto próba odnalezienia czynników determinujących reprezentatywność kobiet w polityce w obszarze polityki społecznej.