Co warto zobaczyć we Wrocławiu? TOP 10

widok na ratusz nocą

Rynek

Jeśli szukasz miejsca tętniącego życiem o każdej porze dnia i nocy, to dobrze trafił(a)eś! Na czterohektarowym placu można zobaczyć unikatowe zabytki architektury gotyckiej i renesansowej, w tym Sukiennice, ratusz z 66-metrową wieżą i znajdującym się wewnątrz Muzeum Sztuki Mieszczańskiej oraz kopię średniowiecznego pręgierza.  Nieopodal rynku znajduje się mostek Czarownic (zwany też Mostkiem Pokutnic) - łącznik pomiędzy wieżami katedry św. Marii Magdaleny. Wystarczy pokonać 247 schodów, aby podziwiać wspaniałą panoramę Wrocławia. 

widok na Ostrow Tumski

Ostrów Tumski

W najstarszej części Wrocławia można zobaczyć unikatowe zabytki architektoniczne,  w tym min. odbudowaną po II wojnie światowej gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela ze srebrnym ołtarzem ufundowanym przez arcybiskupa Andreasa Jerian oraz kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. Warto także odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne, gdzie przechowywana jest słynna Księga henrykowska z XIII–XIV wieku,  w której zapisano pierwsze zdanie w języku polskim. 

Oficjalna strona: http://www.katedra.archidiecezja.wroc.pl/ 

Przejście

Dzielnica Czterech Wyznań

Fragment Starego Miasta, gdzie w dość bliskim sąsiedztwie rozlokowane są cztery świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga. Idąc jedną z wybranych ścieżek turystycznych - kulturową lub historyczną – możemy po drodze zajrzeć do licznych galerii, kawiarni i klubów muzycznych. 

panorama raclawicka

Panorama Racławicka

Ogromne działo o wymiarach 15 x 114 m namalowane z okazji 100. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej przez zespół malarzy pracujących pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka i przedstawiające bitwę pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 r. Cykloramiczny obraz jest umieszczony w specjalnie zbudowanej rotundzie. 

Oficjalna strona: https://mnwr.pl/category/oddzialy/panorama-raclawicka/  

widok z lotu ptaka

Hala Stulecia i Park Szczytnicki 

Arcydzieło światowej architektury XX wieku, w 2006 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Modernistyczna hala widowiskowo - sportowa zaprojektowana przez wybitnego architekta Maxa Berga została wybudowana w latach 1911 – 1913. W jej sąsiedztwie znajduje się zaprojektowany przez Hansa Poelziga Pawilon Czterech Kopuł (dawniej mieszczący wrocławską Wytwórnię Filmów Fabularnych, a obecnie prezentujący jedną  z najbogatszych  w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej), Pergola z Fontanną Multimedialną, świetnie utrzymany Park Szczytnicki oraz Ogród Japoński.  

Oficjalna strona: https://halastulecia.pl/  

instalacja rekin w ławicy ryb

Hydropolis 

To unikatowe, wielokrotnie nagradzane, wrocławskie interaktywne centrum wiedzy o wodzie, łączące walory edukacyjne z formą wystawienniczą na światowym poziomie. Wystawa zlokalizowana jest w XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku czystej wody. Bawią się na niej świetnie wszyscy, niezależnie od wieku! 

W pobliżu centrum znajduje się kolejka linowa Polinka, która kursuje nad Odrą między kampusami Politechniki Wrocławskiej i z której możemy podziwiać panoramę Wrocławia.  

Oficjalna strona: https://hydropolis.pl/  

krokodyl w wodzie

Wrocławski Ogród Zoologiczny

To jeden z najstarszych i jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Na 33 hektarach możemy oglądać nie tylko egzotyczne zwierzęta, ale także zabytkowe zabudowania (m.in. baszta niedźwiedzi, słoniarnia, pawilon małp). Ogromną popularnością cieszy się Afrykarium – kompleks budynków wraz z oceanarium prezentujący ekosystemy Afryki.  

Oficjalna strona: https://zoo.wroclaw.pl/  

wystawa lada lat ubieglych

Centrum Historii Zajezdnia

Otwarte w 2016 r. muzeum prezentuje wystawy związane przede wszystkim z historią Dolnego Śląska i Wrocławia po 1945. Ulokowane zostało w pochodzącym z XIX wieku budynku zajezdni Städtische Straßenbahn Breslau (pol. Wrocławskie Tramwaje Miejskie) przy ul. Grabiszyńskiej 184 (dawna Gräbschener Straße), gdzie 26 sierpnia 1980 r.  zawiązał się pierwszy w regionie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy 

Oficjalna strona: https://zajezdnia.org/  

Muzeum Iluzji

Dla poszukujących magicznych miejsc Wrocław ma coś niecodziennego – Muzeum Iluzji. Na Wyspie Piasek magia przeplata się z nauką i sztuką, a wyjątkowe, interaktywne doświadczenia zabierają nas do niesamowitego świata iluzji. 

Oficjalna strona: https://muzeumiluzjiwr.pl/  

Politek krasnal

Szlakiem wrocławskich krasnali

Dla tych, którzy chcą się po prostu po Wrocławiu poszwędać proponujemy zwiedzanie  z wrocławskimi krasnalami. Podejmij wyzwanie i znajdź ponad 360 mieszkańców naszej „mniejszej” społeczności…. lub znajdź chociaż kilku…    

Oficjalna strona krasnali: https://visitwroclaw.eu/wroclawskie-krasnale  

pomnik zwierzat rzeznich

Stare Jatki we Wrocławiu

Jatki to uliczka na Starym Mieście łącząca ul. Odrzańską z ul. Kiełbaśniczą. Od XIII wieku, przez stulecia miejsce, gdzie funkcjonowały zakłady rzeźnicze i sklepy sprzedające mięso. Dziś wypełniona sklepikami i galeriami uliczka, na której znajduje się pomnik „Ku czci Zwierząt Rzeźnych”.

wnętrze muzeum narodowego we wroclawiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu 

Zbiory muzeum obejmują ponad 200 000 obiektów reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki. Artefakty pochodzą przede wszystkim z obszaru Dolnego Śląska.    

Oficjalna strona: https://mnwr.pl/  

zdjęcia pochodzą z serwisu go.wroclaw.pl